Yenilemek, Yenilenmek…

Güneşin her sabah yeniden doğması ne büyük bir nimettir hayatın devam edebilmesi için. Gecenin keskin karanlığının ardından günün yeniden tüm berraklığı ile başlayacağını bilmek ne sarsılmaz bir güvendir, gece kaybolanlar için.

İnsanın hayat süreci içinde de kendine özgü geceler ve gündüzler vardır. Bazen gecenin karanlığı gibi kendi hevesleri içinde kalıp yönünü kaybedebilir insanoğlu; istemeden ya da bile bile…

Ve bir arayış başlar tatminsizliği tatmine ulaştırmak sevdasıyla; yönünü doğrultma, asıl yoluna dönme telaşıyla. Ve her insanın iç dünyası bu arayış hikâyesinin mekânıdır aslında. Ve her arayan kaybolduğu yol dönümlerinden bir bir geri dönmek, yeniden başladığı noktada olmak, yenilenmek ister.

Yenilenmek isteyenlere bir muştu var Rahman’dan. Heveslerinin ağında kaybolup tatmin olamayanlar için yeniden başlama, tazelenme imkânı sunmuştur Yaratan. Üzerimize gölgesi düşen Ramazan ayıdır, işte bu zaman.

Ramazan ayında pirüpak olarak yeni bir başlangıç yapabilmek için öncesinden Ramazan hazırlığı yapılması önemlidir. Kıymet verilen bir misafiri ağırlamak için günler öncesinden yapılan hazırlıklar gibi… Recep ve Şaban ayları bu hazırlık dönemini kapsar.  Allah’ın elçisi (as) “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.”[1]  buyurarak bu ayların önemine dikkat çekmiştir.

Yüce Yaratıcımızın Ramazan ayında kullarına yönelttiği “…Ey hayır dileyen, ibadet ve kulluğa gel! Ey şer isteyen günahlarından vazgeç!…”[2] çağrısını duyabilmek ve bu davete layıkıyla icabet edebilmek, Recep ve Şaban ayında yapılan hazırlıklar neticesinde mümkündür.

Önce eskinin kirinden arınmak gerekir yeniye yol almak için. Recep ayı arınma, yanlıştan dönme, tövbe etme ayıdır. Sonra güzel azıklar edinmek gerekir güzel bir yolculuk için. Şaban ayı güzellikleri kazanma ayıdır. Ve Ramazan ayı yepyeni bir başlangıcın adıdır.

Öyleyse bitmeyen arzu ve heveslerin gönlünü soktuğu karanlıktan çıkmak ve var oluşunun amacını keşfetmek için yeniden başlamaya var mısın? İşte o an bu zaman. Miraç mucizesinin yıldönümünü içinde barındıran kutlu Recep ayı geldi. Berat gecesini taşıyan Şaban ayı gelmekte. Ve sana doğru yol rehberi olarak sunulan Kur’an’ın indirildiği Ramazan ayı ufukta görünmekte.

Öyleyse vakit yenilenmeye hazırlık vaktidir. İşte önüne serildi hep aradığın imkân.

Zeynep Yaren Çelikbilek

[1] el-Mu’cemu’l-evsat, IV, 189.

[2] Tirmizî, Savm,1