Yarınlar Rahatlarına Kıyanlarındır

“Yarınlar rahatlarına kıyanlarındır.”
Peyami Safa

Büyük insanların büyük hedefleri olur, büyük hedeflerin büyük bedelleri olur.
Bedel ödemeden hiç kimse başarılı olmamıştır ve olmayacaktır. Bedel; hedefimize ulaşmak için yapmamız gereken ancak yapmayı istemediğimiz, yaparken acı çektiğimiz, stres yaşadığımız durumlardır.
Bedel;
Diş ağrısında kurtulmak için, diş çektirmenin acısını çekmenizdir,
Bedel;
İşe geç kalmamak için sabah erkenden yollara düşmektir,
Bedel;
İstediğiniz elbiseyi almak için yüklü bir parayı harcamaktır
Bedel;
Tüm arkadaşlarınız sinemaya giderken sizin dershaneye gitmenizdir,
Bedel;
Tüm arkadaşlarınız en sevilen TV programını izlerken, sizin odanızda kitaplara boğulmanızdır,
Bedel;
Tüm arkadaşlarınız bir araya gelip eğlenirken sizin tek eğlencenizin test çözmek olmasıdır,
Bedel;
Ödüle ulaşmak için, istenmese de yapılması gerekeni yapmaktır.
Bedel;
Herkesin severek yaptığı, sizin severek yapacağınız, ama hedefinize ulaşmak için yapmamanız gereken etkinliklerden vazgeçmek, yapılması gerekeni yapmaktır.
Bir öğrencinin en önemli hedefleri, okulda başarılı olmak, eve iyi bir karne götürmek, ÖSS de istediği bölümü kazanmaktır. Kararınızı verin, hedefinize ulaşmak için nelerinizi feda edebilirsiniz. Soğuk kış günlerinde sıcak yatağınızı terk edebilir misiniz? Her gün hiç sıkılmadan yılmadan yüzlerce test çözebilir misiniz? Herkes eğlenceye giderken, siz odanızda masanızın başında kitaplara gömülebilir misiniz? Tuttuğunuz takımın maçlarını seyretmeyip asıl maçınız için çalışabilir misiniz? Canınızın yapmak istediği şeylerden, canınız istemeden de olsa vazgeçebilir misiniz? Evet, bunları yapabiliyorsanız siz bedel ödemeye hazırsınızdır.
Ödenen tek bedel ile başarılı olamazsınız. Sadece televizyon seyretme bedeliyle üniversitede en iyi bölümü kazanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ödenen her bedel sizi başarıya adım adım yaklaştırmakta, son vuruşa sizi hazırlamaktadır. Jacob RIIS’in dediği gibi; “Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. İşte o zaman anlarım ki; taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.”