Uzayın Fethinin Anahtarı

En çok Allah-u Teâlâ’yı severiz, sonra da O’nun elçisi, peygamberi Muhammed-i Mustafa sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz hazretlerini…

Dinimiz anne-babalara çocuklarını, peygamber efendimizin sevgisi üzere yetiştirmelerini emrediyor. Anne-Baba ve sair büyükleriniz size O’nu iyi anlatan çok kaliteli kitaplar, bantlar, videolar alsın; olgun ve bilgin hocalar tutsun. Bu işi, bu sonucu sağlamaya çalışsın.

Sizler de O yüce insanı, O kutlu peygamberi iyi tanımağa, O’nun büyüklüğünü derinden sezmeğe çalışınız sevgili çocuklar! O’na sık sık ve her anıldığı zamanda salâtü selâmlar getirin. Melekler sizin temiz yürekli selamlarınızı O’na götürüp, sizin adınız sanınızla bildirirler, O da sizi sever.

Yüce Allah’tan size O’nu rüyalarınızda göstermesini isteyiniz. Ben O’nu rüyasında gören nice mübarek, tatlı çocuk biliyorum. Kalbiniz temiz olunca siz de görürsünüz.

O’nun sünnetini öğrenmeye çok gayret ediniz. Çünkü dinimizin direği, kültürümüzün özü, kaynağı, istikbalimizin aydınlığı, başarılarımızın anahtarı O’nun sünnetidir. O’nu sevmeyi başarmadan kimse gerçek müslüman olamaz, sünnetini yaşamında uygulamadan kimse felah bulamaz.

Bu çok önemli işlerin kökleri sizin çağlarınızda kalplere yerleşirse, ömürleriniz sonsuz başarılar ve mutluluklar içinde geçer. Ancak böylece olgun insan, salih müslüman olabilir, tüm insanlığa yarar sağlayabilirsiniz.

Dedelerimiz İslâm’ı üç kıtaya yaymışlar, çünkü o zaman sadece oralar biliniyormuş; şimdi sizler yüce dinimiz ve kutlu imanımızı değil sadece üç-beş kıtaya, hatta aya ve yıldızlara yaymağa hazırlanın, tabi peygamberimizin izinde giderek, sünneti seniyyesine sarılarak…

Cennetmekân Fatih Sultan Muhammed Han 22 yaşında iken çağ kapatmış, çağ açmış; Bizans’ı yıkmış, ülkeler feth etmiş, İstanbul’dan sonra Roma’nın da fethine hazırlanırken şehid olmuş. Allah sizleri üstün iman gücünüzle fezaların fatihleri eylesin. Ey bilgisayar asrının, uzay çağının üstün zekâlı, yüksek erdemli çocukları!

Prof. Dr. M. Es’ad COŞAN