Tüp Bebek Nedir?

b

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çoğu arzularına ulaşabilmektedir.

Kadından elde edilen yumurtaların (Oosit), erkekden elde edilen spermlerle vücut dışında özel laboratuvar şartlarında döllenerek, (bu döllenmiş yumurta hücresine Embriyo denir.) embriyonun bir veya bir kaçının rahim içine yerleştirilmesi işlemi tüp bebek işlemidir.

Kısırlık tedavisinin günümüzde en bilineni tüp bebektir. Tüp bebeğin yanında pekçok yeni teknikler geliştirilmiş ve kısırlık tedavisinde kullanılmış halen de kullanılmaktadır.

Tüp bebek niçin yapılır?

-Şiddetli Endometriyozis hastaları: Her ay adet olmasını sağlayan rahim içi dokusu rahim dışında yerleşirse (yumurtalıklar, tüpler, karın iç zarı gibi) yapışıklıklar ve kistler karakterize gebeliği önleyen bir hastalık oluşur.

-Üç kez aşılama, en fazla altı kez (İntrauterin inseminasyon) yapılmış ve başarılı olunamamışsa

– Kadında spermlerin tüplere geçişinin engellendiği, tüplerin tıkalı olduğu durumlar (rahim filmi HSG ile anlaşılır.)

– Erkekte döllenmeyi engelleyen, spermin sayı, hareket veya normal spermlerin düşük olması

– Sebebi açıklanamayan kısırlık: Üç yılı geçmişevlilik, tüm araştırmalara rağmen çocuk sahibi olamayan ve nedeni açıklanamayan durumlarda tüp bebek tedavisine geçilebilir. Kadının yaşı 35 yaşın üzerinde ise üç yıl beklenilmez.

Kısırlık tedavisinde genel olarak yöntemlerin hepsi tüp bebek olarak adlandırılsa da sperm sayısı bir ile on milyon arasında ise direkt olarak tüp bebek tedavisi bir milyondan az ise mikroenjeksiyon yapılmalıdır.

Mikro enjeksiyon (ICSI) güçlü mikroskoplar ve manipülatör kullanarak yapılır. Embriyolog yumurtanın direk içine sperm hücresini enjekte eder. Bir yumurtaya bir sperm olacak şekilde verilir.

Tüp bebek tedavisi uzun yıllardır uygulanan yöntem olmasına rağmen riskleri yok değildir. Bunlardan en önemlisi çoğul gebeliklerdir. Bu nedenle ülkemizde 35 yaşın altında ilk veya ikinci tedavisini yaptıran hastalara tek Embriyo transferi uygulanmaktadır. Bundan başka en sık sorun yumurtalıkların ilaçlarla aşırı uyarılması ile oluşan karın içinde sıvıbirikmesi ve şişkinlik ile karakterize hastanede yatmayı gerektirecek kadar ciddi bir sorundur ki tecrübeli ellerde % 1’ den daha az görülmektedir.

Tedavi aşamalarına gelince;

Önce yumurtalıklar uyarılır. Burada amaç mümkün olan az miktarda ilaç kullanılarak çok miktarda yumurta gelişimini sağlamaktır. Yumurtalıkların olgunlaşmasını sağlayan iğne yapıldıktan sonra anestezi altında olgun yumurtalar toplanır. Laboratuvar ortamında döllenir.(IVF-ICSI)

Döllenen embriyolarda en iyi kalitede olan embriyo transfer edilir. Transfer işleminden sonra gebeliği desteklemek için yardımcı ilaçlar verilir. On iki gün sonra gebelik testi yapılır.

Bundan sonraki aşamada gebeliğinizin gerçekleşmesini diler, sağlıkla sonuçlanmasını temenni ederim.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün