Süt Dişleri

Sevgili anne ve babalar;

Çocuklarda süt dişleri aşağı yukarı 6-8 aylıkken sürerler. 2,5-3 yaşlarında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır.

Bebekler süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, ifltahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, ishal, ateş, çene veya yüzde kızarıklık, hafif öksürük gibi sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntılar dişler sürmeden 2-3 ay önce başlayabilir. Bunların ne olduğu ve ne kadar ağrı oluşturacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu dönemde dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisiyle ilaç verilebilir.

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkınlardır. “Nasıl olsa yerine yenileri gelecek” diye düşünülmemelidir.

Süt dişlerinin görevi; çocuğun beslenmesinin, konuşmasının, görüntüsünün düzgün olmasını sağlamaktır. Ayrıca kalıcı dişlere yer tutmak ve sürerken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve diş dizimini bozar. Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir. Bu nedenle süt dişleri değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Süt dişleri 6-7 yaşlarında değişmeye başlar. 6-13 yaş arası kalıcı dişlenme dönemidir. Bundan sonra süt dişleri yerini kalıcı dişlere brakır. 6 yaş civarında süt dişlerinin en arkasından altüst çenede, sağ-sol dalmak üzere dört adet 1.büyük azı dişleri (6 yaş dişleri) çıkar. Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir. Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bunların korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılmaldır.

Hazırlayan:Diş Hekimi Zeliha Yılmaz