Sanal Gezi Rehberi ve Normalleşme Sürecinde Seyahat Tedbirleri

İçinde bulunduğumuz bu dönemde; bütünsel yaşam biçimimize, günlük pratiklerimize, yeme-içme, gezme, okuma, çalışma alışkanlıklarımıza dair yapageldiklerimizi gözden geçirme, değiştirme yahut pekiştirme fırsatı bulduk.

Karantinada günlerimiz uzadıkça, gezip öğrenme imkânımızın bulunmaması ile daha önce pek dikkatimizi çekmeyen, şimdi ise kıymetli bir alternatif olan ‘sanal gezi’ turlarında mevcut kaynaklar arttı. Biz de bu artan kaynaklar arasında, kaçırılmaması gerektiğini düşündüklerimizi sizlerle paylaşmak istedik.  Keyifli turlar!

Topkapı Sarayı @iStock Photo

Sanal Müze ve Gezi Kaynakları

Kültür ve Turizm Bakanlığı, covid19 tedbirleri nedeniyle bir dizi 3D sanal müze tur linki yayınladı. Aralarında Antalya Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Şanlıurfa Göbeklitepe Örenyeri, Ankara Etnografya müzesinin de bulunduğu 16 adet müzeyi internet üzerinden gezmeniz mümkün. Bazı müzelerin güncel sergileri de açıklamalarla birlikte turlara dâhil edilmiş ki bunlar gerçekten görülmeye değer. Bu sanal gezileri hızlıca taramak, gelecek için planlayacağınız yurtiçi gezilerde görmek isteyeceklerinizi belirlemek açısından da değerli bir rehber olabilir.

www.sanalmuze.gov.tr adresinden bu sanal müzeleri gezerken, www.ktb.gov.tr/?_dil=1 üzerinden ülkemizin somut kültürel mirasları, müzeler, tarihi ören yerleri ve mimari yapıtlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

@www.sanalmuze.gov.tr

1 Haziran 2020 itibariyle, normalleşme süreci kapsamında ziyarete açılan müze ve ören yerleri listesinin güncel listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Global turizmi hedefleyerek yayına başlayan www.liveturkey.com, uluslararası izleyici kitlesinin göz zevkine uygun profesyonel içerik sunan bir sanal gezi rehberi. Bu web sitesinde, Türkiye’nin eşsiz tarihi ve kültürel güzelliklerini sadece gezmekle kalmıyor, milli gelenek ve yemek kültürleriyle iç içe geçmiş bir deneyim yaşıyorsunuz. Bugünlerde en çok özlemini çektiğimiz şeylerden biri farklılıkları deneyimlemek olduğu için bu siteyi özellikle öneririz.  LiveTurkey.com üzerinden UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde Türkiye Sergisi, tanınmış gezi rehberleri ile İzmir ve Ayasofya turlarını ve Türk gastronomisinden örnekleri keşfedebilirsiniz.

Sanal Doğa, Dalış, Spor Turları

Yine 360 derece görüntü sağlayan ve deniz canlılarını gözlemleyebileceğiniz sanal dalış deneyimi için GoPro tarafından yayınlanmış olan şu sanal tura katılabilirsiniz.

 

National Geographic tarafından hazırlanmış olan bu sanal gezi kütüphanesinde ise yalnızca okyanuslara ait görsellere değil, İzlanda buzullarından Afrika çöllerine kadar pek çok sayıda yüksek kalitede tur bulunmakta.

National Geographic @Adobe Stock

Google Arts’ın paylaştığı, 5 milli parkı içeren sanal gezi turunda ise Alaska Kenai Fjords National Park, Hawaii Volcanoes National Park, New Mexico Carlsbad Caverns National Park, Utah Bryce Canyon National Park, Florida Dry Tortugas National Park’ı görmek mümkün.

Normalleşme Sürecinde Seyahat

Tatil yöreleri, müzeler yavaş yavaş ziyarete açılırken, mevcut bireysel önlemleri sürdürerek seyahatimizi stratejik bir şekilde planlayabiliriz.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek: Metabolizmanıza uygun diyet ve spor programına düzenli devam etmek; özellikle kronik bir rahatsızlığınız varsa yaşam biçiminize azami özen göstermek sizi bu dönemde hem zihnen hem de fiziksel olarak rahatlatacaktır.

Seyahat destinasyonu seçerken revaçta olmayan, sakin bölgelere yönelmek: Turizm endüstrisi bu yıl hazırlıklarını yaparken önceki yıllara göre daha tedbirli olsa da bazı tatil bölgeleri diğerlerine göre daha çok göz önünde bulunuyor ve dolayısıyla yoğun bir talep oluşuyor. Revaçta olan tatil bölgeleri yerine nüfus yoğunluğu az olan, yaşadığınız yere yakın alanlara, kendi aracınızla seyahat etmek ve yurt dışı seyahatleri ertelemek gibi opsiyonları değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz rezervasyon iptali: Tatil için bir otelde erken rezervasyon yaptırmayı veya uçak biletinizi tatilden bir süre önce almayı düşünüyorsanız, bunların iptalinde size yüklü bir fatura çıkarılmayacağından emin olmak isteyebilirsiniz.

HES Kodu: Uçak, otobüs ve tren seyahatlerinde zorunlu olan HES (Hayat Eve Sığar) kodunu HES dijital uygulaması üzerinden alabilirsiniz. Bu kod ile sizinle beraber yolculuk yapanlarda covid virüsü tespit edilirse, sizin sağlık durumunuz takibe alınıyor.