Sağlıklı Hamilelik | Kadın ve Aile

Sağlıklı Hamilelik

Hamile olan kadın bir canlıyı muhafaza etme gibi önemli bir sorumluluk yüklenmiştir. Dış dünyaya merhaba diyene kadar bebeğinin bu dönemi sağlıklı olarak geçirmesi için dikkat etmesi ve uygun şartları oluşturması hem anne hem de bebek sağlığı açısından doğru olur.

Hamilelik döneminde bebeğin doğal ve sağlıklı beslenmesine önem gösterildiği gibi sağlıklı ruhsal beslenmesine de yatırım yapılmalıdır. Bunun yolu annenin kendisine yatırım yapmasından geçer. Annenin duyguları, zihin meşguliyetleri, günlük hayatında yaptığı işlerin ruhuna yansımaları vb. plasenta ile anneye bağlı olan bebeği de etkilemektedir. Annenin hamilelik döneminde stresli olması veya huzurlu, rahat bir ortamda, bir ruh hali içerisinde olmasını bebek hissetmektedir.

Hamilelik döneminde hormonal ve biyolojik yapıların değişmesi anne adayının daha duygusal, duyarlı, hassas olmasına sebep olur. Bu nedenle hamile ağır iş yapmaktan kaçınmalı, sevdikleriyle beraber sık sık zaman geçirmeli, hoşlandığı etkinlikler içerisinde yer almalı, hafif egzersizler ve yürüyüşler yaparak, uykularına dikkat ederek sağlıklı bir hamilelik geçirmeye gayret etmelidir. Hamilenin bu dönemi sağlıklı ve huzurlu, güven verici bir ortamda geçirmesi, iş yükünün hafifletilmesi için gerekli  şartlarının oluşturulmasında öncelikle baba adayının ve diğer aile büyüklerinin desteği çok önemlidir. Hamileye bu konuda yardımcı olunmalıdır. Anne adayının stresli durumlarda kendisine yardımcı olabilecek birileriyle konuşması, destek alması doğru olur. İlişkilerde yaşanan çatışmaların zamanında halledilmesi birikmesini önler.

Annenin bebeğini kabullenmesi doğumdan sonra ona sevgi ve güven duygusuyla yaklaşmasını sağlar. Hamilenin uzun süreli bir gerginlik ve huzursuzluk içinde olması, bebeğini kabullenememesi doğumdan sonra bebekte fazlaca huzursuzluk, gaz sancıları, sık ağlamalar şeklinde kendini gösterebilir. Bu sebeple anne öncellikle kendisine yatırım yapmalı, pozitif, olumlu duygular içerisinde olmalı, bebeğiyle geçireceği güzel günleri düşünerek anneliğe hazırlanmalıdır. Kadının fiziksel ve ruhsal açıdan anne ve bebek sağlığı hakkında kitaplar okuması, bilgiler edinmesi, eğitim alması hem hamileliğini bilinçli olarak geçirmesinde hem de doğum sonrası bebeğiyle kuracağı ilişkide ona çok fayda sağlayacaktır.

Psk. Oya Erdoğan