Postpartum (Doğumsonu) Depresyon

Doğumla birlikte anne çok güçlü duygular yaşar; heyecan, mutlulukla birlikte korku ve endişe bunlardan bazılarıdır. Bazen de hiç umulmadık bir durum ortaya çıkar ki bu da depresyondur.
Annelerin bazısında duygu durumunda değişiklikler, ağlama nöbetleri olabilir.Bunlar kısa sürede kaybolur.Ama bazılarında ciddi ve uzun süreli depresyon ortaya çıkabilir ki buna postpartum depresyon denir.Bu durum hafiften ağıra doğru çeşitli seviyelerde görülebilir.
Hafif durumlarda; duygudurum değişiklikleri , endişe, üzüntü, huzursuzluk, ağlama, konsantrasyon bozukluğu ve uyku bozuklukları olur. Daha ağır olanlarda yukarıdaki belirtiler daha çok ve uzun sürelidir. Bebeğin bakımını ve ev işlerini aksatmaya neden olacak kadar ciddidir. Bunların dışında iştah kaybı, uykusuzluk, yorgunluk, huzursuzluk ve sinirlilik, cinsel isteksizlik, hayattan zevk alamama, yetersizlik ve suçluluk duyguları, aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, kendine ya da bebeğe zarar verme düşünceleri görülebilir. Tedavi edilmezse aylarca sürebilir.
Eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun sürüyor, gittikçe artıyor, bebeğin bakımını zorlaştırıyor, günlük aktiviteleri aksatıyor, kendine veya bebeğe zarar verme düşüncelerini içeriyorsa doktora başvurmak gerekir.
Postpartum depresyon gelişmesinde pek çok faktör etkilidir:
1-Fiziksel değişiklikler: Doğumdan sonra östrojen ve progesteron hormonları birden azalır. Tiroid bezinden salgılanan diğer hormonların seviyesi de birden düşer. Bütün bunlar kişinin yorgun ve depresif hissetmesine neden olur.
2-Duygusal faktörler: Yeni doğan bebeğin bakımı ile ilgili endişeler, ‘beceremem’ duygusu, hayatının kontrolünü kaybetme korkusu depresyon gelişmesine katkıda bulunur.
3-Yaşam tarzı: Mali problemler, eşinin ya da aile bireylerinin desteğinden yoksun olmak, emzirme ile ilgili problemler sıkıntıyı daha da arttırır.
Postpartum depresyon için bazı risk faktörleri vardır:
-Daha önceki gebeliklerde ya da diğer zamanlarda depresyon geçirmiş olmak.
-Gebelikte yaşanan sıkıntılar, hastalık ya da iş kaybı
-Akrabalarla yaşanan olumsuzluklar
-Maddi sıkıntılar
-Zayıf kişilik yapısı
-İstenmeyen ya da plansız gebelik
Postpartum depresyon tedavi edilmediğinde anne ile bebeğin arasındaki bağın kopuk olmasına, çocukta ileride davranış bozukluğu, dil gelişiminde gecikme, hiperaktivite, uyku ve yeme problemi olmasına neden olabilir.
Genellikle hafif formlar birkaç gün veya 2 hafta içinde geçer. Mümkün olduğu kadar dinlenme, aile üyelerinden yardım isteme, tiroid problemi varsa bununla ilgili ilaçları düzgün kullanma yararlı olur. Daha ileri durumlarda psikolog ya da psikiyatri desteği, antidepresan ilaç kullanımı gerekebilir.
Bunun dışında bebekle yürüyüşler yapmak, sağlıklı beslenmek, her şeyi mükemmel ve eksiksiz yapma düşüncesinden vazgeçmek, yapabildiği ile yetinmek, kendine zaman ayırmak, ziyaretlere gitmek, negatif bir durumla karşılaşınca pozitif düşünmek, yalnızlıktan sakınmak, eş-arkadaş ve akrabalarla ilişkileri güçlendirmek tavsiye edilebilecek şeylerdir.