Oruç Tutup Teravih Kılmanın Mükâfâtı

. Neseî’nin rivayetinde Peygamber Efendimiz SAS şu ifadeyle buyurmuş ki:
(İnnallàhe farade sıyâme ramadàn, ve senentü leküm kıyâmehû, ve men sàmehû ve kàmehû îmânen vahtisâben harece min zünûbihî keyevmi veledethü ümmühû.)
Biliyorsunuz İmam Neseî altı sahih hadis kitapları arasında çok meşhur olan, Sıhah-ı Sitte’den birisinin müellifidir. (Rahimehullahi rahmeten vâsiaten) O rivayet etmiş, kitabına almış. Sağlam kitap, güvenilir hadis-i şerifleri ihtiva eden güzel bir eser.
Diyor ki Peygamber Efendimiz:
(İnnallàhe) “Muhakkak ki Allah-u Teàlâ Hazretleri, (farada sıyâme ramadàn) Ramazan ayında oruç tutmayı farz kıldı.” Evet farzdır, büyük vazifedir, çok kıymetli bir ibadettir oruç ibadeti. Onu tutacak müslümanlar. Son derece kolaydır, son derece faydalıdır, son derece feyizlidir. Hem dünyasına, hem ahiretine, hem vücuduna, hem topluma, her yönden faydadır. Ramazan orucunu farz kıldı Allah.
Elhamdü lillâh Allah’ın farzlarını farz biliyoruz, seviyoruz. Haram kıldıklarını da haram biliyoruz, kaçınıyoruz, kaçınacağız mü’min olarak. Ramazanı seviyoruz, orucu seviyoruz.
(Ve senentü leküm kıyâmehû) “Ben de size Ramazanın kıyâmını sünnet eyledim, adet eyledim.” Kıyam işte burada geldi yine karşımıza; gece namaz kılmak demek. “Allah Ramazanın orucunu farz kıldı, ben de namazını sünnet kıldım.” Tabii Efendimiz’in sünnet kıldığı namazdan murat, geceleyin Ramazana mahsus olarak kıldığımız teravih namazı…
Senentü ne demek? Sünnet kıldım, adet ve itiyat olarak ortaya koydum demek.”O teravih namazını da, ben size sünnet kıldım.” diyor.
(Ve men sàmehû ve kàmehû) “Kim Ramazanı oruçla geçirirse ve bu benim sünnet kıldığım adet olarak ortaya koyduğum teravih namazını da kılarsa; (imânen vahtisâben) cân u gönülden inanarak, pırıl pırıl bir imanla ve sevabını Allah’tan gelecek diye bekleyerek, umarak, sevap dileğiyle, Allah’ın rızasını düşünerek kim yaparsa bu işi; (harece min zünûbihî) günahlarından sıyrılır, tertemiz olarak çıkar. (Keyevmi veledethü ümmühû) Annesinin onu dünyaya getirdiği gündeki masum yavrucak kadar tertemiz günahsız olur.”

Prof .Dr.Mahmud Esad Coşan (Rh. A)