ONİKOMİKOZ (Tırnak mantarı)

Tırnaklardaki mantar enfeksiyonu, tırnak ucunun altında küçük beyaz ya da sarı bir nokta şeklinde başlar ve yayıldıkça tırnağın derinliklerine doğru ilerler.Tırnağın rengi değişir, kalınlaşır, ağrılı bir hal alır.Tedavisi zor olabilir veya tekrarlayabilir.Tırnak mantarında tırnak kalınlaşır, matlaşır,rengi koyulaşır, pürüzlü ve kırılgan olur, biçimi değişir. Tırnak, tırnak yatağından ayrılabilir.Kötü kokar.

Mantarlar, nemli ve ılık ortamları severler. Ciltteki çok ince sıyrıklardan ya da tırnak kenarındaki ayrılmalardan içeri girebilirler. Tırnakların sürekli neme maruz kalması problemi arttırır. El tırnaklarından çok ayak tırnaklarında görülürler.Çünkü ayak , bütün gün ayakkabı içinde karanlık, ılık ve nemli bir ortamda bulunur. Bu da mantarlar için mükemmel bir çoğalma yeridir. Ayrıca ayakta kan dolaşımı daha az olduğu için bağışıklık sisteminin bu enfeksiyonu ortadan kaldırma şansı azalır.

Tırnak mantarı yaşlılarda, erkeklerde ve ailesinde mantar olanlarda daha çok görülür.Diğer risk faktörleri de şunlardır: Aşırı terleme, nemli ve rutubetli ortamda çalışma, havalanmayı engelleyen ya da teri emmeyen çorap ya da ayakkabı giyme, herkesin dolaştığı yüzme havuzu, duş gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşma, ayak ya da tırnakta travma ya da zayıf bağışıklığa sahip olma en belirgin risk faktörleridir.

Tırnak mantarı zamanla tırnağa kalıcı zarar verebilir. Özellikle şeker hastalarında bakteriyel enfeksiyon da eklenerek ciddi durumlara, enfeksiyonun ayağa doğru yayılmasına sebep olabilir.

Sedef hastalığı da ayakta benzer görünüme neden olabileceği için tırnaktan alınan parçanın mikroskopta incelenmesi ile kesin teşhis konarak tedavi yapılabilir.

Tedavide çeşitli ilaçlar, kremler ve tırnak cilalarlı kullanılır. Ancak tırnak mantarının tedavisi uzun ve zordur. İlaçları kullanırken alttan yeni ve sağlam tırnak gelmeye başlar. Ayrıca 1 ölçü sirke, 2 ölçü ılık su karışımına 15-20 dakika ayakları sokmak da faydalı bulunmuştur. Hergün veya haftada 2-3 kere yapılabilir.

Tırnak mantarından korunmak için veya tedaviyi kolaylaştırmak için şunlara dikkat etmek gerekir: Tırnakları kısa ve düz kesmek, temiz ve kuru tutmak, teri emen çorap giymek,çorapları sık değiştirmek, mümkün olduğunca ayakkabısız ya da önü açık ayakkabı ile dolaşmak, ayaklara ve ayakkabının içine antifungal sprey sıkmak, tırnak kenarındaki etleri koparmamak, halka açık yerlerde çıplak ayak dolaşmamak, oje sürmemek, enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra elleri yıkamak. Bunlara dikkat edilirse korunma ve tedavi daha kolay olur.

AFİYET HANIMLAR DERNEĞİ