MİDE AĞRISI

Mide ülserinden kaynaklanmayan ağrılar genellikle belirli bir sebebi olmayan hazımsızlık nedeniyle oluşurlar. Bu ağrılar dispepsi adıyla da anılırlar. Bu ağrılar sık görülür ve uzun sürebilir. Mide ülserine benzeyen şikayet ve belirtilere neden olabilirler. Mesela karnın üst kısmında gaz, geğirme ya da bulantının eşlik ettiği ağrı ya da rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu rahatsızlık ya da yanma hissi bir parça yemek yemek veya antasit denilen şurup ya da emme hapları ile geçebilir. Yemek yedikten hemen sonra dolgunluk hissi eşlik edebilir.

Eğer hastada kanlı kusma, koyu renk ,katran gibi dışkı, nefes darlığı, omuz, kol ya da çeneye vuran ağrı olursa acilen doktora gitmesi gerekir.

Genellikle bu tür mide ağrıları özel bir sebeple ilişkili bulunamazlar. Ancak kafein, sigara ve alkol tüketimi veya bazı ağrı kesiciler bu tür problemlere daha sık yol açar.

Teşhis koyarken kan, dışkı testleri, endoskopik olarak midenin incelenmesi faydalı olur.

Tedavide antasitler, gaz gidericiler, asit oluşumunu önleyen ilaçlar, düşük doz antideprasanlar ya da eğer midede Helikobakter pilori denilen mikroba rastlanmış ise bazı antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir.

Stresi azaltma ve gevşeme tekniklerini öğrenmek de şikayetleri azaltmada etkili olacaktır.

Yemek yeme alışkanlıklarının da bu tür ağrılarda etkili olduğu düşünülerek bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir:

1-Sık sık ve az az yemek, mideyi boş bırakmamak , aralarda kraker ya da meyve gibi atıştırmalar yemek.

2-Ağrıyı artıran yiyeceklerden uzak durmak.(Yağlı, baharatlı yiyecekler, asitli içecekler, kafein ve alkol gibi)

3-Yiyecekleri yavaş yavaş ve uzun süre çiğnemek.

4-Hava yutmaya neden olacak şeylerden kaçınmak.(Sigara, sakız çiğneme, asitli içecekler, hızlı yemek yeme, içecekleri pipetle içme gibi)

5-Yemekten 2 saat sonrasına kadar yatmamak.

Ağrıları azaltmak için egzersizin de faydası vardır. Önce hafif egzersizlerle başlanıp gün geçtikçe doz artırmak ve günde en az 30-60 dakika fiziksel aktivite yapmak iyi gelir. Yemekten hemen sonra egzersiz yapmamak gerekir.

Alternatif tedavi olarak bitkilerden (nane ve kimyon), hipnozdan ve gevşeme tekniklerinden faydalanılabilir.

AFİYET HANIMLAR DERNEĞİ