Kusur Girdaplarında

54

Ve Fıtramız hep kusurlu olmaya hata yapmaya elverişlidir…

Bu konuda yazılması gerekiyorsa ben de malzeme bol. Ben malzemenin ta kendisiyim üstelik.

Bütün kusurlar benden bütün güzellikler yalnızca Allah’tandır zaten bilmekteyim. Ve bütün kusurları örten kara topraktır görüşündeyim. Toprakla kaynaşmadan kusurlarım için ne çareler arasam ne devalar bulsam onun derdindeyim zaten.

Söylesem kusur, yazsam kusur, düşünsem kusur, sevsem kusur, sevmesem…  bak bu doğru değil. Çünkü kusursuz olduğum tek nokta var sevmek çok sevmek. Ama üzgünüm ki yine kusurlu sevmek. Kusursuz sevmeyi de beceremeyen bol kusurlu bir insanım ne yazık. Bakın bu yazı da bile ne çok kusur var. Elimin ayarı kusurlu, gözümün kararı kusurlu.Nakısım ben noksan. Ama evrenin muazzam derece de kusursuz olması, öte dünyanın yine sonsuz güzelliklerle dolu olması zaten insanı noksan bırakıyor. Yaratanın zihinleri yoran kâinat düzeni, yarattıklarına yansıyan ihtişamı, ne yana bakılsa göze çarpan azameti bir parça idrak edilir edilmez yetersiz olan, eksik kalan hep insan oluyor. Bu durumuçaresizce fark edenler mutsuz, fark edemeyenlerse mağrurdevam ediyorlar dünya heyulasına.

Küçükken sonsuz kere dinlediğim ilahide de dediği gibi ölmemeye çare bulamayan, kefen giymemeye muktedir olamayan, soğuk sularla yıkanmaya itiraz edemeyen ve kuş misali daldan dala konarken ömrünü bozuk para gibi harcayan insan bu girdabın içinde debelenip duruyor. Bazılarımız kendi kusurlarından başkalarının hatalarını görme fırsatı bulamazken, bu hayat çabasında her hatanın uyarıcısı, her konunun bilirkişisi, her bilginin tek sahibi, her durumun biricik ileri görüşçüsü olduğunu sanarak kusur bulma hastalığına yakalanarak ilerleyip gidiyor bazılarımız. Sürekli kınamak ve açık bulmak saplantısı bu tip kimselerin hem kendilerini hem etrafındakileri mutsuz ediyor aslında. Durum güncellemelerinde her şeyde söz sahibi olduklarını düşünüpsürekli ayıp araştıran tavırlı cümlelerinin sonuna bir de dua patlatıyorlar ya ne diyelim. Amin! Ecmain!

 Betül Şatır