Kozmetikte Kullanılan Bitkiler

  1. Yapay kozmetik ürünlerde birçok zararlı kimyasallar var. Şampuanlarda köpürtücü olarak kullanılan sentetiklerden sodyum lauryl sülfat deri tahrişine, triethanolamin kanserojen ve göz-deride allerjiye, silikon saçların erken dökülmesine, parabenler(etil, metil, butil..) östrojeni taklit ederek meme kanserine neden oluyorlar. Parabenlerin kullanmı İsviçre’de yasaklanmış durumda. Bu tarz yapay ürünlerin yerine vücudun tek ihtiyacı ılık su ve yumuşak doğal bir sabundur. Bu sabun zeytinyağlı, defne ya da sığala sabunu olabilir. Saç içinde güvenle kullanılabilir. Ayrıca saçlar için elma sirkesi, biberiye ve kekik çok faydalıdır
  2. Bitkisel kozmetikleri satın alırken dikkat etmememiz gerekenler; ürünlerde az sayıda bitki olması ve ürünün kokusuz olması. Çünkü ürünlerde kokuyu oluşturmak için daha fazla sentetik madde kullanılır.
  3. Sarı saçların bakımında limon suyu, kumral saç bakımı içinse adaçayı güvenle kullanılabilir.
  4. Gözaltı torbaları için kivi kabuğu kullanılabilir. Kullandığınız yeşil çay poşetini sıkıp gözaltı torbalarında bekletebilirsiniz.
  5. Tırnak bakımı için limon suyunu kullanabilirsiniz. Şeytan tırnağı ve yavaş büyüyen tırnaklara masajla limon suyu sürün.
  6. Selülit için biberiye, susam, kekik, lavanta yağlarından herhangi birini sürün. Kabak lifiyle 10-15 dk sertçe masaj yapın. Bu işleme günaşırı 3 ay devam edilirse bölgenin inceldiği görülür.
  7. Cilt bakımında kullanılan diğer bitkiler: Saç parlaklığı için jojoba yağı, güneş koruyucu yerine susam yağı (güneş ışığının % 39′unun cilde geçmesini engeller), saç sağlığı için biberiye, kuru saçlara zeytinyağı, cilt temizliği için gül suyu, yağlı deri ve saç için papaya, yaraları iyileştirici olarak aynısafa, kaşıntılar için kaynamış suda bekletilen yulaf iyileştirici özelliğe sahiptir. Diğer cilt ve deri sağlığında etkili bitkiler ise; tatlı badem yağı, avokado ve çay ağacı.

ALINTI