KİŞİSEL HAYAT PLANI

HAYAT PLANI ÖRNEĞİ

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi daha detaylı olarak nasıl görmek istediğinizi hayal edin ve elinize plan defterinizi alarak bu hayallerinizi yazın…Eğer hayalini kuramıyorsanız kendinizi biraz daha zorlayın bu çalışmanızı gerekirse 1 hafta 10 güne yayarak kendinizi olumlu hedeflere doğru motive ederek, hayırlı niyetler edinin…Şimdi gelelim bu güne, bir kaç alt başlığını vereceğim alanda kendimizi ve hedeflerimizi gözden geçirerek örneklerle de gösterildiği gibi her başlıkta mümkün olduğunca somut en az 5 hedef edinelim, bunları yaptıkça yeni hedefimize geçelim.

1) MANEVİ HEDEFLERİM:

Sahip olduğum güzel hasletlerimi korumak, beğenmediğim huylarımı sıralayıp bunların üzerinde en az 3’er ay çalışarak değiştirmek…Nefsi mertebemi bir üste çıkarmak. Bunun için gerekli amel ve düşünce yapısını araştırıp bunu uygulayan birinden taklit etmek.
Örnek hedef 1: Sabah namazlarından sonra düzenli olarak dua ve zikirle meşgul olup hadiste Hac sevabıyla müjdelenen israk namazimi kılıp günüme erken başlamak. Bunun için neler yapabirim: Gün içinde biraz uyumak, erken yatmak ve o sırada bana vesvese verip yatağı cazip gösteren nefsime direnmek.
Örnek hedef 2:Hacca gitmek (Seneye, önümüzdeki 3 yıl içinde, 2015′te gibi zaman belirleyerek hedeflemek)Bunun için: Bunun için sağlığıma dikkat etmeliyim, birikimlerimi gözden geçirmeliyim, iş durumumu ayarlamalıyım gibi.

2) SAĞLIK HEDEFLERİM:

Şu anki sağlığım nasıl? Bu yılki check up imi yaptırdım mı? Genetik olarak yatkın olduğum hastalıklar neler ve yakalanmamak için nasıl önlem alabilirim.
Örnek hedef 1: Gelecek yıla kadar; Bütün diş bakımımı tamamlamak. Bunun için: İlk randevumu almalıyım ve öncelikle 2 ay içinde dolgularımı halletmeliyim.
Örnek hedef 2: Ayda 2 kilo vermek.Bunun için: Diyetisyene gidebilirim, en az bir saat yürüyüş yapabilirim.
Örnek hedef 3: Ruh ve beden sağlığım için her gün en az 30 dak. yürüyüş yapmak.

3) İLMİ HEDEFLERİM:

Dünyevi ve uhrevi ilimlerde seviyemi yükseltmek. Öncelikli ihtiyacımı tespit ederek bu ilmi nereden, kimden ve nasıl alacağımı planlamak. Bununla beraber sahip olduğum ilmimin zekatını veriyor muyum? Vermiyorsam kime, nasıl verebilirim, yazılı ya da sözlü olarak nasıl verici hale gelebilirim?
Örnek hedefler: Kuran-I Kerimden ezberlerimi arttırmak ( ……sürelerini 3 ay içinde ezberlemek)Seneye kadar 3 kere meali okuyup tefsir öğrenmeye hazır hale gelmek. Kitap okuma listemdeki ilk 10 kitabı okumak, ajandama okuduğum kitaplarla ilgili fikirlerimi yazmak. Dil öğrenmede seviyemi (somut bir seviye belirleyerek) yükseltmek.

4) KARİYER HEDEFLERİM:

Mesleğim ya da alanımla ilgili aylık bir dergiye üye olup yeni makaleleri takip etmek. Yüksek lisans yapma ya da ilgili bir alanda ilerlemek. İş yerimde bir üst pozisyona geçecekmişim gibi çalışmak.
Örnek hedef: 2 yıllık okulumdan geçiş yapmak için notlarımı 70 ve üzerinde tutmak. Bunun için: Her gün yeni öğrendiklerimi tekrarlayabilirim.

5) AİLEVİ HEDEFLERİM:

Yeni bir aile kurmak ya da varolan ailemin huzurunu devam ettirmek için nelere dikat etmeliyim? Eşimle, çocuklarımla diğer aile yakınlarımla ilişkilerimde zerafete, ziyafete ve ziyarete önem veriyor muyum? Hangi bakımlardan ve ailemden kimlere ilgimi nasıl arttırmalıyım? Faydalı olabileceğim ve benim ihmal ettiğim (çekirdek ya da geniş) ailemden biri var mı? Müslih biri olabilmek için neler yapabilirim?
Örnek hedef davranışlar: Herkes evdeyken cemaat halinde namazları kılmak. Akşamları (haftada en az 3 akşam)15 dak. yatsı namazından sonra bereberce bir kitabı okumaya devam etmek. Örnek; Bir akşam yeni öğrendiğim mecmu-ul adap bilgilerini aktarmak, iki akşam meal okumak gibi…Bunun için, aileye ait bir çizelge yapıp buzdolabının üzerine yapıştırmak ve hafta sonunda daha çok uyan aile üyelerini ya da tamamını sevilen bir yemeği yaparak ödüllendirmek. Abimle ablamın arasını düzeltmek. Bunun için yapabileceklerim şunlar….Yeğenimin dine olan ilgisine arttırmak. Bunun için; Bazı hafta sonları davet edip paylaşımımı arttırabilirim.

6) SOSYAL HEDEFLERİM:

Akraba ve komşularımla ilişkilerim nasıl? Ailemin sosyallığı nasıl? Ailece düzenli olarak görüştüğümüz aileler var mı? Sosyal dışa dönük bir aile modeli miyiz? İçe dönük bir aile miyiz? Bu aile modelinde çocuklarımın karakter gelişimi nasıl olucak?
Örnek Hedef Davranış: En az bir aileyle düzenli görüşmeler yapmak.Bunun için: Görüşmek istediğim ailelerin listesini çıkarıp yemeğe ya da çaya davet edebilirim.

7) EKONOMİK HEDEFLERİM:

Evimin gelir-gider durumu nasıl? Ailemin bütçesine katkıda bulunmak için neler yapabilirim? Gelirimin en az % 10′unu hayra veriyor muyum? %10′unu birikime ayırıyor muyum? Nelerden iktisat edebilirim?
Örnek Hedef Davranış 1: Gelecek 5 yıl içinde yeni bir ev almak.
Örnek Hedef Davranış 2: Ayda 1-2 öğrenciye burs vermek
Örnek hedef Davranışlar: Gerçekten ihtiyacım olan kıyafet vb. farkında olup ona göre alışveriş yapmak. İsraf yönümüz varsa sahip olduklarımız da listelendirip ne çok şeyimiz olduğunu kendimize gösterebilir sadece gerekli olanları alınacak listemize yazabiliriz. Doğal yaşamı özendiren bir derneğin bireyin sadece defter kalem giysi herşey dahil 100 malzemeyle yetinebileceğini teşvik ediyordu.

Bu hedeflerimizin hepsi nihayı hedef olan Allah rızası için ve O’ nun rızasına uygun şekilde olduğunda anlam kazanır, güzelleşir. Hem dünyalık hem ahiretlik isteklerimizi kendi kaabiliyet, imkan ve gönül isteklerimizi gözönünde bulundurarak Rıza-i ilahiyi gözeterek, ciddiye alıp en güzel şekilde (ayetlerde övülen ihsan sahibi insan tanımına uygun) yaparsak O’ nun yardımı da üzerimizde olucak, önümüze hayalini bile etmediğimiz fırsatlar, sonuçlar çıkacaktır. Hepimizin bu fırsatları değerlendirecek akıl şuur ve uyanıklıkta olmasını dilerim.

Yıllık hedeflerimizi 3 aylık dönemlere bölüp yılı 4′e yani (4 quarter)- çeyreğe bölebiliriz. Her bir 3 ay bir çeyrek altın gibi olsun. Her bir çeyrek geçtiğinde planlarımızı gözden geçirelim, performansımızı değerlendirelim. Yıl sonunda tam altın değerini elimizde bulundurabilmek için çeyreklerimizi vaktinde almalıyız. Mümkünse fax makinası için kulanılan uzun fax kağıtlarından alın ve kağıdı önce yıllara sonra aylara bölün bunun için kalın üçlü renkli boyalı kalemler kullanın. O yılların içerisine yere upuzun serdiğiniz fax kağıdına bizzat basarak ya da yan basarak kendinizi o yıllarda hissedin ve görmek istediğiniz kendinizi oraya yerleştirin.
Daha sonra adım adım küçük aylık hedeflerinize geçin.Ya da büyük boy bir defterin her bir sayfasına bir hedef başlığı koyarak altını aklınıza geldikçe hedef davranışlar ve bunun için yapabileceğinizi somut adımlarınızı yazarak doldurun. Yaptıkça yanına gülen yüz işareti koyarak başarınızı görün. Sadece hedefleri yazıp bırakmayın, mutlaka 3 aylık değerlendirmelerinizi yapın. Gerekirse hedefinizle ilgili değişiklikler yapın. Tıkandığınız noktalarla ilgili ya da üstüne gitmek istemediğiniz size zor gelen taraflarla ilgili yardım alıp, hayatınızdaki tıkanıklıkları açın. Bu hedeflerle beraber ruh sağlığınızın daha iyiye gittiğini gördüğünüz gibi beden sağlığınızın bile olumlu yönde etkileneciğini göreceksiniz.
Hedeflerinizi belirlerken kendinize olumlu yönlendirme yapın. Mesela çocuklarınızla ilişkinizde değişiklik hedeflerken çocuklara hemen kızmamayı değil, sakin ve sabırlı konuşmayı hedeflemek gibi. Sabırlı olun, yapamadığınız hedeften vazgeçmek yerine tekrar kendinize daha uygun uygulayabilir hale getirerek deneyin.
Hepinize hedeflerinizi sabırla gerçekleştireceğiniz Rıza-i Bariye uygun hayırlı mutlu ve başarılı bir yıl ve ömür diliyorum.

Psik. Tuba Erdönmez Yıldırım