Kasa Fişlerindeki Büyük Tehlike

Temas edince ellerinizi yıkayın. Çünkü…!

Bütün dünya da bisfenol A (BPA) ihtiva eden sert plastikten yapılmış biberon, bardak, şişe ve yiyecek saklama kaplarının yasaklanması konusunda yoğun çalışmalar yapılıyor. Çünkü BPA öyle bir madde ki göğüs kanserine, düşük sperm sayısına, diyabet ve prostat kanserine yol açıyor.
Amerika’da yapılan yeni bir araştırma BPA’nın kasa ve bankamatik fişleri gibi termal kâğıtlarda çok daha yüksek miktarlarda bulunduğunu ortaya koydu.

Bir laboratuvar tarafından test edilen kasa fişlerinin yüzde 40’ında BPA bulunduğu anlaşıldı. Termal kâğıtlardan oluşan bu fişler, fast food restoranları, marketler, benzin istasyonları, bankamatikler ve postane gibi kuruluşlardan toplandı.

Araştırmada fişlerdeki BPA’nın kağıtla teması olanlara kolayca geçtiği de gösterildi. BPA’nın vücuda kâğıttan ele bulaşıp sonra da ağız yoluyla veya deriden emilerek girdiği düşünülüyor.

Hayvan deneyleri de BPA’nın deriden emilebildiğini gösteriyor. Her alışveriş yapan, fişler aracılığıyla BPA’ya maruz kalabiliyor. Fakat en büyük risk altında olanlar kasiyerler.

BPA Nelere Sebep Oluyor?
BPA içeren ürünlerin, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları, nörolojik sorunlar, obezite, hiperaktivite, kalp hastalığı, meme kanseri, kısırlık gibi rahatsızlıklara da sebep oluyor. (Habertürk)