Kanal Tedavisi

Merhaba sevgili okurlar,
Uzun bir zaman aralığından sonra; sağlığınıza katkıda bulunmak maksadıyla, satırlarım tekrar huzurlarınızda…
Yakalamak isteyenler için hatırlatalım. Yazı dizimizde,genel sağlığın öneminden sonra, ağız diş sağlığında karşılaşılan sorunları aşama aşama konu edinmiştik. Ve en son kanal tedavisi endikasyonu konulan vakada kalmıştık sevgili dostlar.
Nedir kanal tedavisi?
Dişin anatomisini, yapısını düşündüğümüzde; mine, dentin ve pulpa odası sıralanır dıştan içe. bu bölüm dişin ağızda görünen kısmıdır. Bir de çene kemiğinde yer alan, diş etiyle damakla üstü kaplanan, dişin kök tarafı vardır sevgili okurlar. köklerin içerisinde; kök ucundan gelen, damar-sinir sistemiyle beslenen dişe ait sinirler bulunur. Kök kanalları içindeki bu sinirler yukarıda, pulpa odasında buluşur bütünleşirler. Bedendeki kalp nasıl canlılık timsali ise, dişteki sinirler de öyledir.
Mine ve dentin hasarlarında, dolgu diye tabir ettiğimiz tedavi mümkün, diye söylemiştik önceden. Ama sorun pulpa odasına inmişse, işte o zaman durum birazdaha ciddi, tedavi de ileri demektir. Belirttiğimiz gibi pulpa odası, dişin beslenmesini, canlılığını sağlayan sinirlerin olduğu bölümdür. O çok şiddetli ağrılar genellikle pulpanın yani sinirlerin isyanıdır. Ve ardından pulpitis dediğimiz iltihaplanma… bu iltihaplanmanın, dereceleri vardır sevgili okurlar. Pulpitis seroza, ül seroza, purilanta gibi sinirlerin bulunduğu odacık telafisi mümkün olmayacak şekilde açılmışsa  – ki bu telafi kuafajdır, önceki yazıda anlatmıştım-  artık yapılacak tedavinin adı kanal tedavisidir. Genellikle hastalar bu tedaviden ürker. Nasıl yapılır ki acaba?
Dişteki çürük iyice temizlenir, pulpa odası güzelce açılır. Kökteki kanalların ağızları belirginleştirilir. Kanallardaki sinirler de çıkarılır, gerekli genişletme, temizleme, yıkama ve kurulama yapılır; kanallar doldurulur. Kurallarına uygun şekilde, hassasiyetle yapılan kanal tedavileri dişin daha uzun yıllar hizmet etmesini sağlar.
Kanal tedavisi, dişin çekimden önceki tedavi aşamasıdır. Ağızda kalabilmesinin son şansıdır yani … Bu ihtimal de yoksa, o zaman diş çekilir. Peki ya sonra? cevabını bir sonraki inşallah paylaşmak üzere; sağlıklı günler sevgili dostlar!…

Dt MELİHA BAYRAM ŞİMŞEK