İYİ BİR ‘TATİL’ VE OKULA DÖNÜŞ

Tatil bitti. Peki tatil neydi? Uzun bir yılın yorgunluğunu çocuklar yaklaşık üç ay süren tatil döneminde attılar. Yahut atmaya çalıştılar. Neden mi? Gelin biraz analiz edelim.

“Tatil tembellik demek değil, boş durma değil, zaman israfı değil! Çalışmanın şeklini, dozajını ayarlama; yenilik yaparak tazelenme; tebdil-i mekanla ferahlama; sabit işi dolayısıyla gezip göremediği yerleri görme, gerekli ziyaretleri yapma demek olmalı; insan tatilden de bilgisi, görgüsü, sağlığı, dinçliği yönünden bir şeyler, pek çok şeyler kazanmış, enerji depolamış, gençleşmiş, dinçleşmiş, azminiartırmış olarak dönmeli, Cenab-ı Hakk’ın divanında, mahkeme-i kübrada yazların, tatillerin hesabını rahat verebilmeli.”
Başmakaleler 2 / Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri Mahmud Esad Coşan

Sizce tatil ne demek? Bir kaç haftalığına deniz kenarında bir yerlere gidip sadece sosyal faaliyetler ile ilgilenmek mi? Ya da üç ay boyunca bilgisayarının başından kalkamayıp “savaş oyunları” oynayan, kalkıp biraz insan içine karışmasını söylediğinizde ise “Ama tatildeyiz anneee.” diyen oğlunuz mu geliyor yoksa aklınıza? Hayır, Müslümanın tatili böyle olmamalı, bu sebeple Müslüman çocuk ve gençlerin de tatil anlayışları bu olmamalı.

“Muhakkak güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Gerçekten (yine) o (geçen) güçlükle beraber bir kolaylık (daha) vardır.O halde (bir iş ve ibadeti bitirip) boş kaldığın zaman, hemen (başka işe/ibadete) koyul.Ve her işinde ancak Rabbine rağbet et (O’na sarıl ve O’ndan iste).”
İnşirah Suresi 5.-8.ayetler

İnşirah Suresi’nde belirtildiği gibi bizim tatilimiz yoktur. Çünkü bir işi bitirdiğimiz zaman hemen yeni bir işe koyulmamız öğütlenmektedir. Bu öğüdü bizi yaratan Rabbimiz verdiğine göre, fıtratımız da buna uygun değil midir? Bu nedenle çocuklarımızı da küçük yaştan itibaren “bir işi bitirdiğinde başka bir işe yönelmenin dinlenmek olduğuna” inandırarak yetiştirmeliyiz.

Tatili “boş vakit” olarak görmemeliler. Elbette okul dersleri gibi ağır fen ilimlerine yönlendirmeden; kitap okumasını, zihinsel becerilerini geliştirmesi için arkadaşları ile takım oyunları oynamasını, ezber çalışmaları yapmasını, ilmihal bilgileri öğrenerek temizliği ve sorululuklarını küçük yaştan itibaren benimsemesini sağlamalıyız. Eğer çocuklarımıza bu şekilde bir tatil dönemi yaşatırsak okul dönemi geldiğinde yaşıtlarına göre okula çok daha hazır ve istekli başlayacaklardır.

Çocuklar çok akıllı varlıklardır, eğer onlara Rablerinin ve dinlerinin güzelliğini gösterebilirsek hepimizden daha duyarlı ve istekli Müslümanlar olacaklardır. Çünkü zaten insan fıtratı doğruya inanmaya ve inandıkları uğruna elinde olan her şeyi kullanmaya hazır yaratılmıştır. İhtiyacı olan her şey çocuğunuzun içinde mevcuttur, yapmamız gereken tek şey onların içindeki bu muhteşem ve temiz inanca uygun ortam sağlamaktır.

İnşallah buna uygun bir dinlenme dönemi geçirmiştir çocuklar çünkü okulların kapısı 17 Eylül’de açılıyor. Şu aralar tüm ailelerin aklındaki en büyük soru: “Çocuğum iyi eğitim alacak mı?”

“İyi eğitim”in alt basamakları şöyle olmalıdır:
• Pahalı bir kolej değil, bilinçli öğretmenlerin olduğu okul iyi okuldur.
• Yabancı dili iyi öğrenmelidir; yeni lisanlar öğrenmek dinimizinöğütlerindendir.
• Çocuklar mü’min, dürüst, ahlaklı ve dindar yetişmelidirler.
• Öğrendikleri tüm bilgiler için şükretmeyi ve hayırlı bilgiyi istemeyibilmelidirler.

Müslüman bulunduğu grup içerisinde en iyisi olmaya çalışmalıdır. Okulabaşlamak, yeni bir ortama girmek demektir; çocuklarımızı bu ortamda neler yapmalarıgerektiğini öğretmeliyiz. Öğretmenlerine saygılı, kurallara aykırı olmayan, arkadaşlarıile “müslüman kardeşi” gibi geçinen, birbirleri arasında zulümle değil sevgiylemuamele eden çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuklarımız hırs ile değil azim ile, güzelliklearkadaşlarıyla hayırda yarışmalıdırlar. Biz de iyi notlar aldıkça onları tebrik etmeli veşevklendirmeliyiz.
Diğer bir nokta ise çocukla çocuk olmamak. Onunla bir büyükmüş, ergenmişgibi konuşmalıyız. Fikirlerimizi paylaşmalı, sorunlara beraber çözüm üretmeli, onudinlemeliyiz. Böylece kendini olayların dışında görmez, soyutlamaz ve kendini ifadeetmeyi öğrenir. Bu, arkadaşlarının arasında da sevilmesine ve saygı görmesinevesile olur. Öğretmenleri onun bu olgun davranışlarını destekler ve kişisel olarakkendini daha da çok geliştirebilmesi için önünü açarlar.
Allah cümlemize uyanıklık versin, gayret ve kuvvetimizi artırsın, çocuklarımıza geniş kapasitelerini kullanmalarında vesile olmayı hepimize nasip etsin, tevfikini refik eylesin!

Sude Ertem