İşte Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın 25 Yolu!

Doğalgaza gelen zammın gölgesinde faturalarınızı nasıl indireceksiniz ?
Doğalgaz fiyatları bugünden itibaren konutlarda %16.88, sanayide ise %18,77 oranında zamlanlandı. Peki bu zammın gölgesinde faturanızı nasıl ucuzlatabilirsiniz? İGDAŞ da doğalgazdan tasarruf etmek için bir öneri paketi açıkladı.
İşte İGDAŞ’ın doğalgaz faturasını ucuzlatacak önerileri:

* EV ISITMASI
-Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
-Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
-Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
-Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
-Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
-Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
-Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
-Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.
-Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
-Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
-Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
-Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.
* SICAK SU
-Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
-Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
-Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.-Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
-Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

* OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI
-Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.
-Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.
-Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.
-Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.
-Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.
-Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.
-Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.