İnternet’ten Güvenli Alışverişin Püf Noktaları

Bu yazımızda internetten yaptığımız alışverişleri daha güvenli hale getiren, kolayca uygulanabilir bir kaç maddeden bahsedeceğiz.

İnternetten alışveriş, bilinçli bir internet kullanıcısı için daha hızlı ve çoğu zaman daha ucuz olacaktır. Yani hem zamandan hem paradan tasarruf için alıştıktan sonra vazgeçilmesi zor bir alışveriş yöntemidir.

Peki, nasıl daha güvenli alışveriş yapabiliriz?

  1. Herkese açık, ortak kullanım imkânı olan bilgisayar, tablet vb. araçlardan alışveriş yapmayınız.
  1. Bilgisayarınızda antivirüs programı olmasına dikkat ediniz.
  1. İnternetinizin şifreli olmasına özen gösteriniz (modem ayarlarından kontrol edebilirsiniz).
  1. Herkesçe bilinen, kurumsal, uzun süredir var olan alışveriş sitelerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde güvenlik ile ilgili birçok maddeyi atlayabilirsiniz.
  1. Adını pek duymadığınız, bilgi sahibi olmadığınız bir siteden alışveriş yapmak isterseniz, internette site hakkında bir araştırma yapabilirsiniz. Şikâyet eden veya kötü bir tecrübe yaşayan var mı? Ne gibi sorunlar yaşamışlar? gibi sorulara daha kolay cevap bulabilirsiniz.
  1. Alışveriş yapacağınız internet sitesinin SSL sertifikası ve 3D Secure özelliği olmasına dikkat edin. Sitenin sayfasının en altında bu tür bilgiler yer almaktadır, kontrol edebilirsiniz veya internet sitesinin adının yazdığı alanda “http://… “ –> “https://…” olmasına dikkat edebilirsiniz.
  1. Kredi kartı ile alışveriş yapacaksınız, önceki yazılarımızdan birinde bahsettiğimiz, aşağıda kaynaklar bölümünde verilen Sanal Kart’ınızı kullanabilirsiniz.
  1. Alacağınız ürünün fiyatı diğer sitelere göre ciddi manada ucuzsa, ürünün orijinalliğinden veya sitenin güvenilirliliğinden emin olmadıkça alışveriş yapmayınız. Ürünün o fiyata satışının mümkün olabileceğini araştırınız.
  1. İnternet sitesinde yer alan iletişim bilgilerini kontrol ediniz. İlk kez alışveriş yapacağınız bir site ise ve internette hakkında pek bir bilgiye ulaşamamışsanız iletişim bilgilerinde yer alan telefondan firmayı arayabilirsiniz. Ürün, ödeme, tedarik konuları hakkında detaylı bilgi isteyebilirsiniz. İletişim bilgileri bile yer almıyorsa riske girmeyerek başka bir siteden alışveriş yapmayı deneyebilirsiniz.
  1. Alışverişiniz tamamlandıktan sonra Siparişlerim sayfasından sipariş kaydınızı kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda Kredi Kartı ile alışveriş yaptıysanız kartınıza ait dönem içi hareketleri/provizyonda bekleyen işlemelerinizi kontrol ederek çekilen tutarı kontrol edebilirsiniz.

Güvenli, keyifli alışverişler.

 Kaynakça:

http://www.milliyet.com.tr/guvenli-online-alisveris-icin-teknoloji-2150381/