Hayatı Kolaylaştıranlar -2-

Teyzem kapının anahtarını büyük bir ciddiyetle çevirdi, bir kez daha çevirdi ama kapı bir türlü açılmadı. Ben de dikkatlice onu seyrediyordum.Şimdi ne yapacak acaba,diye? Kilitli kalmıştık. Bir an önce kapıdan öteye geçmemiz gerekiyordu. Bir cenderede miydik ya da bir tefekkür ve ibret almak için yaşıyor olduğumuz, geçici bir “kapalı kalma” halinde miydik? Bilemiyordum. Teyzem deminki ciddiyetinden uzak bir halde, elinde anahtar, bana gülümseyen gözlerle baktı ve dedi ki: ”Tabi ya bir şey unuttum. O yüzden açılmadı.” İyice meraklandım.

Anahtar tam yerini bulmuşken açılmasını sağlayacak başka ne olabilirdi?

Her şey tamam olduğu halde eksik kalan nedir diye düşüncelere daldım.

Kapalı kalınan o dört duvar bir anda Yusuf(as)’ın zindanı gibi gelmeye başladı… O’nu zindandan ve kuyudan çıkaran nedir?

Aklım bir anda isyan bayrağını çekiyor, neden neden diye? Neden çıkamıyoruz, neden anahtar açmıyor kapıyı, diye? Aklın vazifesi “neden” demek mi acaba?

İçimden de diyorum ki bu kadar basit bir mevzuda taa Yusuf(as)’a kadar gidip, bir de hala tefekkür etmeye devam ediyorsun… Acaba içimdeki bu ses kimin sesi? Melekten mi şeytandan mı diye kendime gülümserken…Yok yok bu böyle olmayacak dedim…Ya peki nasıl olacak? İşte tam da doğru soruyu bulmuştum.

”Nasıl?”… Bu soruyu sormak demek hayatımdaki kilitleri açmak demekti. ”Nasıl “ dediğin anda çözüm arıyorum, yola revan oluyorum demekti. Gönlümün ferahladığını hissettim!..

Ben bu git-gellerle uğraşırken kapıyı, kilidi, anahtarı ve teyzemi unutmuştum. Teyzemin sesiyle birlikte açılan kapıyı şaşkınlıkla seyrettim. Kulağımdan gönlüme işleyiveren bir cümle vardı teyzemin dilinde. O cümle ki o olmazsa her şey eksik kalır, o olmazsa her şey anlamını yitirir. Hayata anlam katan, gönle sükûnet veren  bir cümle… Ama bütün cümleler sanki onda saklı…

“Bismillahirrahmanirrahim…”

“Unuttuğum; her işimi O’nun adına, O’nunla yapmak demek olan Besmeleydi kızım!”

O’nun adına, O’nunla…

“Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez” (Bakara,185)

Hafızama yer etmiş olan bu hatıra aslında teyzemden bana bir dersti. ”Besmeleyle kolay olur her iş, bunu unutma!” demeyi hal ile yapmıştı.

Saliha YILMAZ