Fıtrattaki Cennet

d53bj96

Tertemiz olmak… Hepimizin hayalidir değil mi? Hatta sonuna kadar kirlenmeyi seçenlerin bile… Birçoğu temizliği kaybettikleri için bataklıkta sürünmeyi seçer aslında. Bir daha asla temizlenemeyeceğine can-ı gönülden inandığı için maddi varlığıyla beraber ruhunu da daldırır pisliğe. Ve kimisinin kalbi temizdir. Bir temizlik avuntusuna ihtiyaç duyar çünkü insan.

Fakat her şeye rağmen insanın bir yarısı hep kirlidir. Bedeni durduğu gibi kalmaz, suya ihtiyaç duyar. Yaşadığı yer düzenli temizlenmelidir. Kimse kirletmese de kendiliğinden kirlenmeye meyillidir yaşadığımız âlem. Duran her şey kirliliğe yaklaşır yavaş yavaş. Hareket fıtrattır çünkü. Temizlik için hareket etmezsek temiz bir hayat süremeyiz. Ruhumuz da böyledir işte. Boşlukta kaldığında tozlanmaya, paslanmaya, kirlenmeye başlar. Çünkü kâinat boşluk kabul etmez. Bu yüzden sürekli temizleyip parlatmak gerekir ruhu da. Nasıl düzenli yıkanıyorsak, evimizi temizliyorsak; öyle uğraşmamız gerekir ruhumuz için.

Bu düzenli temizlik de ancak En Temiz’den gönderilmiş bir fermanla amacına ulaşır. Biz insanlar, günahla kirlenen ruhumuzu tövbeyle temizleriz. Sonra yine günah bulaşır kaydığımız yollardan paçalarımıza. Yine tövbeyle Rabbimize yöneliriz.

Ne yorucu değil mi… Maddemiz ve manamız her zaman temizliğe muhtaç… Temizlemezsek yaşayamayız, sağlıklı olamayız, sağlıklı düşünemeyiz. Ve tüm bu uğraşlarımızdan sonra bile tertemiz olamayız. Ne yapmalı? Nasıl bir çare bulmalı diye düşünürken İlahi Kitaptan gelir beklediğimiz cevap:

“Rablerine saygı duyup emrine uygun yaşayanlar ise, bölük bölük cennete sevk edilecekler. Nihayet oraya gelip de kapıları açılınca, (cennetin) bekçileri onlara: “Size (Allah’tan) selam olsun, tertemizsiniz. Artık ebedî olarak buraya girin!” diyecek.” (Zümer 39/73)

Tertemiz olmanın tek yolu, bu dünyanın geçiciliğini unutmadan Rabb’in istediği gibi temizlenmektir o halde. O’nun istediği gibi yaşamaktır. Ve bunun sonucunda bize vaat edilenler, bu dünyada bin yıl yaşasak da asla bulamayacağımız türdendir.

Temiz zevklerin, temiz zihinlerin, temiz ruhların yurduna adım adım yaklaşanlardan olmak duasıyla…

Zehra Akın