Editörden

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
  Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi.”
  – Kanuni Sultan Süleyman

Yaşadığımız dünyada zaman ilerledikçe değişimin ne kadar hızlı olduğunu görüyor ve bazen bu duruma ayak uydururken bazen de zorlanabiliyoruz. Bu denli değişkenlerle kuşatılmışken asla değişmeyecek olan varoluş gayemizi hayatımıza nakşedebilmek için madden ve manen sağlıklı bireyler olmamız çok önemli olsa gerek.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün “Sağlık, yalnızca hastalık ve sakatlığın olmayışı hali değil; bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik halidir” tanımını benim gibi birçoğunuz lisede Sağlık Bilgisi dersinden biliyorsunuzdur. Beslenme tarzımız, yiyip içtiklerimiz, ne sıklıkla ne kadar yediğimiz vs. beden sağlığımızı oluşturan etkenlerdendir. Sürekli yoğun bir hayat içinde koştururken stres başta olmak üzere mücadele etmek durumunda olduğumuz birçok durumla karşı karşıya geliriz. Ve çoğu kez İmam Sühreverdi’nin ibadet kastı ile yaptığını ifade ettiği yemek yeme işini o kadar aceleye getiririz ki, ne yediğimizi dahi anlamadığımız zamanlar olur. Acele acele yerken ne çok yediğimizi de fark edemeyebiliriz. Yıllar içinde ülkemizde artan obezlik de bunun göstergesi olsa gerek. Ebû Süleyman-ı Dârâni hz. bütün hayırların aslını “… Dünyanın anahtarı tokluktur, ahiretin anahtarı da açlıktır” diye ifade ederken bu söze uzak yaşamış olmakla, sağlığımız başta olmak üzere çok şeyler kaybeder olduk. Tam da burada “Çok yeme ağacı diken, hastalık meyvesi toplar.” atasözünü hatırlamış olalım.

Şimdilerde ise gün geçmiyor ki yeni bir diyet tarifi ile karşılaşmış olmayalım… Hangisi kim için, ne kadar doğru bir seçim doktorlar konuşa dursun sosyal hastalıkların varlığını da hatırlatmış olalım. Zira sağlık tarifimizde sosyal iyilik hali de mevcut idi. Toplumsal hayat içinde işsizlik, yoksulluk, sosyal güvenlik ve haksızlıklarla mücadele gibi konularda insanlarla olan iletişimimiz nasıl? Bu gibi durumlar ruhsal yönden bizi ne kadar etkiliyor? Sorunlarla baş edebiliyor muyuz? Sizlerin de ekleyebileceği birçok soru vardır herhalde. Psikologlar, sosyologlar her bir konu üzerinde ayrı ayrı araştırmalar yapıyorlar. Her şey iyilik hâli için.

  1. sayımızda “Sağlıklı Hayat” başlığı altında paylaşımda bulunacağımız her konunun istifade edeninin çok olmasını dilerken her takipçimizin sağlıklı ve doğal beslenmede birer uzman olmaları, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hâli üzere sapsağlam ve de sevgi dolu bir hayat sürmeleri de temennimizdir.