Editörden

Yüce Rabbimiz kitabında birçok kereler insanoğlunun pişmanlıklar içinde eyvah edip, keşkelerle dolu cümleler sarf edeceğini bildirmiştir. Geri döndürülmeyi isteyip, mü’minlerden olmayı isteyecekleri fakat Allah’ın azabından kurtuluşun olmayacağı kesin bir dille belirtilmiştir. Böyle pişmanlıklardan Allah’a sığınıyor Müslüman olarak dünyaya gelmiş olmanın mutluluğuyla imanın gerçek tadını almaya çalışıyoruz.

Fıtratımız gereği iman üzere yaşamaya çalışırken en güzel örneğimiz yine güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen Efendimiz (sav)’dir. Kâmil bir mü’min olabilmenin yolu da Allah Resulüne tâbi olmaktan geçer. O’nun hayatının Kur’an olduğunu Hz. Aişe validemiz bildirmişlerdi. Yani O’na (sav) tabi olmak Kur’an’a tabi olmaktır.

Kur’an-ı Kerim’de mü’minlerin özellikleri farklı sûrelerde verilmiştir. Anne-babasına öf demeyen (İsra 23), zanda bulunmayan (Casiye 24), boş söz ve işlerden yüz çeviren (Mü’minûn 3), insanların kusurlarını affeden (Âl-i İmran 135), insanlara iyiliği emredip kötülükten alıkoyan (Enfal 71), geceleri az uyuyan (Zariyat 17) ve sayamayacağım diğer birçok güzel davranışa sahip ve bunları hâle dönüştürmüş olan var mı acaba içimizde? Elbette vardır. Kimilerinde bazı güzel hâller varken kimilerinde de başka güzellikler. Tabi imanımızdaki samimiyet her güzelliği içselleştirme gayretini doğuracaktır. Bazen zorlanacak, tökezleyecek ama hemen kalkıp nasuh tövbelerle yolumuza devam edeceğiz. Dünyanın zevk ve zorluklarına karşı göstereceğimiz sabırlar ise selamete çıkma müjdesi olarak bizi bulacaktır belki de, kim bilir. Duamız olsun, kabul olunsun.

Gelelim sizlerle paylaşacağımız bazı başlıklara. Kur’an ve sünnette olumlu şahsiyet özelliklerini, Kur’an-ı Kerim’deki mü’minlerin vasıfları ekseninden bakıldığında İslam’ın nasıl bir toplum hedeflediğini istifadenize sunacak mü’minlerin estetik ve sanat duygusuna verdikleri değeri görmeye çalışacağız. “Seyehat edenler” şeklinde geçen ayet metninin nasıl oruç tutmak olarak tefsir edildiğini merak ediyorsanız Tevbe Sûresi 112. Ayet-i kerimesinin tefsiri (Cennetle Müjdelenenlerden Olabilmek) ile merakınızı giderecek,  Şura Sûresi 36-39. Ayet-i kerimelerinin tefsirlerini de sizlerle paylaşacak ve ahir zamanda mü’min olmak diyeceğiz.  Faydalanacağınızı düşündüğümüz diğer konularımızla “Mü’minlerin Vasıfları” başlıklı bültenimiz sizi bekliyor.

Gönüllerde ferahlık hâsıl olsun, kalpler mutmain olsun diye Allah’ın anıldığı her an, yüreği titreyenlerden olabilmek duasıyla…