Dünyanın 7 Harikası

IMG_3667 copy

Dünyanın 7 harikası diye  sayarlar, Keops Piramidi, İskenderiye Feneri, Babil’in Asma Bahçeleri gibi. Bende bunlara karşılık İslam’daki 7 harikayı sizlerle paylaşmak isterim. Bakalım ne diyeceksiniz?

1- İslam: Dünya ve ahiretin saadetini tamamlayan, dinlerin en harikası.
2- Peygamber Efendimiz: Her haliyle Peygamberlerin en harikası.
3- Kur’an-ı Kerim: Hükmü kıyamete kadar devam edecek yol  gösterici  hidayete vesile olan.
4- Kabe-i  Şerif: Milyonlarca insanın büyük bir aşk’la bıkmadan usanmadan defalarca ziyaret ettiği ALLAH’IN  BEYTİ dünyanın en harikası.
5- İnsan:  Rabbimizin ahseni takvim olarak yarattığı gören, duyan, hisseden düşünen beynimizle ve Allah (c.c) nin  hiç bir yere sığmam mü’min kulumun kalbine sığarım dediği dünyanın en harikası insan.
6- Dünyanın en harika olayının vuku bulduğu sevgili Peygamber Efendimizin yüceler yücesi Rabbimizle buluşmak için Miraç gecesini gerçekleştirdiği Kudüs’teki Müslümanların ilk kıblesi mescidi Aksa’yı bağrında barındırması, Resulullah’ın  İSRA ve Miraç  mucizesine şahit olması, bu üstünlüğünün sebeplerinden dolayı  dünyanın en harikasıdır.
7- Dört Element: Bütün kâinata ve insana can veren, yaşamasına sebep olan su, hava, toprak, ateş elementleri dünyanın harikalarındandır.

Birde bunlara şunu ilave edeyim, dua. Dualarla olmayacak şeyler olur. Hastalar şifa bulur. Rabbimizin “ Sizin dualarınız olmasa ne işe yararsınız” , M.E.C (rha) hocamın da “ Dua etmeyene Allah gazap eder.” dediği ve insanların içine huzur veren dua, dünya harikası değil de nedir?

Selam, sevgi ve muhabbetler…

Ayşe Rabia