Doğuma Hazırlık

Siz o eşsiz hediyeyi beklerken, sizi nelerin beklediğini biliyor musunuz? Bu, hayatınızı tamamıyla değiştirecek hediyeye ne kadar hazırsınız? Maddi hazırlıklarınızı tamamlayıp, ruhunuzu ve zihninizi bu maratona hazırladınız mı?

Bu yazıda size hazırlık sürecinizde rehberlik etmesini umduğumuz ipuçları bulacaksınız..

Hazırlığımıza ruhi ve zihni tarafından başlayacak olursak, öncelikle hayatınızın eskisi gibi olamayacağı gerçeğine adapte olmalısınız… Ailenize üçüncü bir kişi katılıyor ve bu kişi tamamıyla sizin bakımınıza, ilginize, sevginize muhtaç.. Göz korkutucu mu göründü… Gözünüz korkmasın, bu öyle tatlı bir meşgale ki, sizi yorduğu, uğraştırdığı kadar, dünyada hiçbir şeyin edemeyeceği kadar sizi mutlu edecek. Gülümsediğinde, anne-baba dediğinde, her hareketinde dünyalar sizin olacak.. Allah (c.c) annelerin yüreğine öyle bir şefkat, merhamet, sevgi yerleştiriyor ki, bebeğini büyütürken bu duygular onun baş yardımcısı oluyor.

Bebeğimizi beklerken onun bizi anladığını unutmayıp daha karnımızdayken onunla iletişime geçmenin, onunla konuşmanın, tembihlerde ve isteklerde bulunmanın faydasını göreceksiniz.. Kendinizi doğuma hazırladığınız gibi bebeğinizle de iletişim kurarak onu da bu yabancı dünyaya hazırlayabilir, doğumdan sonra daha az travmayla alışma süresini atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu duruma babasını da hazırlamalısınız. Evliliğinizde farklı bir dönemin başlayacağını, bazen yardımına ihtiyaç duyabileceğinizi, ilginiz bebeğinizde daha yoğun olsa da, ona karşı sevginizin güçlenerek artacağını söyleyebilirsiniz. Evliliklerin çoğu çocuk sahibi olunduktan sonra daha güçlenmiş, eşlerin birbirine olan sevgisi artmıştır. Eğer ilk çocuğunuz değilse eşiniz ve siz başınıza gelecekleri biliyorsunuz fakat bu sefer büyük kardeşi bu duruma hazırlamak gerekiyor.

Bebeğimizi beklerken, özellikle de ilk bebeğimizse, bakımı ve eğitimi konusunda yazılmış kitaplar okumakta büyük fayda var. Mutlaka başucu kitaplarınız olmalı, doğumdan önce kendinizi bilgilendirmiş olmalısınız. Bu, hem acemi olsanız da hazırlıksız yakalanmamış olmanızı ve moralinizi bozmamanızı sağlayacak, hem de her kafadan bir ses çıkarken neyin doğru olduğunu bilip, bebeğinizi kendi yöntemlerinizle büyütmenizi sağlayacaktır.

Maddi hazırlıklara en zevklisinden, bebeğimize alacağımız minik minik kıyafetlerden başlayalım. Minik dedik ama bilin ki bebekler o kadar hızlı büyüyorlar ki o yüzden zevkinize göre bir hastane çıkışı aldıktan sonra diğer kıyafetleri biraz büyüğünden almanızı tavsiye ederiz. Böylece aldığınız kıyafetleri daha uzun süre giydirebilirsiniz. Alttan çıtçıtlı bodyler bebeğinizin belinin açılmasını engeller, tulumlar hem çok yakışır hem de alt üst derdi olmaz. Eğer şık olmasını istiyorsanız, patikli altlar yerine külotlu çorap tercih edebilirsiniz. Ayrıca çok fazla kıyafet almayıp gelecek hediyelere de yer ayırın deriz.

Kendinize de doğumdan sonra ve lohusalıkta giymeye ciciler almayı ihmal etmeyin, güzel görünmek size moral verecektir.

Ayrıca hem doğumdan sonra ziyarete gelecek misafirlerinize ikram için, hem de emzirirken sık sık acıkan karnınızı doyurmak için hamileliğiniz ağırlaşmadan dolabınızın derin dondurucu kısmını doldurmanızı tavsiye ederiz. Dışarıda uzun süre dayanabilen kurabiyeler yapabilir, kompostalıklarınızı hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizle ilgilenirken yemek hazırlayacak az bir zamanınız olduğu dönemlerde bu hazırlıklarınızın faydasını göreceksiniz.

Büşra ALTINOK