CİLT KURULUĞU (KSEROZİS)

Genellikle ciddi olmayan ancak rahatsız edici bir durumdur.Hücreler büzülüp pörsüdüğü için ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturur.
Birçok cilt kuruluğu vakası çevresel faktörlerden oluşur ve kontrol altına alınabilir. Bu çevresel föktörler; nem oranı düşük sıcak ya da soğuk hava, sıcak su ile uzun süre ve sık sık banyo yapmaktır.
Çok uzun süren veya ağır geçen vakalarda cildiye uzmanına gitmek gerekir. Nemlendirici krem ya da bebek yağı sürmek, daha az sıklıkla yıkanmak, kurutucu sabunlardan uzak durmak iyi olur.
Cilt kuruluğu bazen geçici bir durum olabilir. Mesela sadece kışın yaşanabilir. Genellikle kol ve alt bacaklar en kuru yerler olabildiği halde bu durum kişiden kişiye değişebilir. Belirtiler kişinin yaşına, sağlık durumuna, ev dışında geçirilen zamana ve problemin nedenine göre değişebilir.
Cildi kuru olanlar genellikle aşağıdakilerin çoğunu yaşarlar:
1-Banyo yapma ya da yüzme sonrası ciltte gerginlik hissi
2-Büzülmüş ya da suyunu kaybetmiş, pürüzlü deri
3-Bazen çok yoğun olabilen kaşıntı
5-Cildin tabaka tabaka soyulması
6-İnce çizgiler ya da çatlaklar oluşması
7-Kızarıklık
8-Derin yarıklar oluşup kanaması
Cilt Kuruluğunun Sebepleri
1-Hava durumu:Cildimiz en çok kışın kurur. Aslında pek çok cilt rahatsızlığı kışın artar.
2-Merkezi ısıtma ve klima: Bu şekilde ısınma ortamın nemini azalttığı için cildi kurutur.
3-Sıcak su ile uzun süre sık sık yıkanmak: Ciltteki yağ bariyerlerini yıktığı için kurumaya neden olur. Aynı şekilde çok yoğun klorlanmış yüzme havuzlarında sık sık yüzmek de aynı şeyi yapar.
4-Sabun ve deterjanlar: Birçok sabun ve deterjan ciltteki yağı ve suyu azaltır. Deodorant ve antibakteriyel sabunlar, bazı şampuanlar cilde en çok zarar veren maddelerdendir.
5-Güneşe maruz kalma: Güneş cildi kurutur. En önemli zarar dermisin alt tabakalarında oluşur. Buradaki kollajen ve elastin lifleri kolayca parçalanır ve böylece derin kırışıklıklar, gevşek bir deri ortaya çıkar.
6-Atopik dermatit: Egzemanın çok sık görülen şeklidir. Bu kişiler daha hassas ve kuru cilde sahiptirler. En çok etkilenen bölgeler yüz, boyun, dirsek, diz ve bileklerdir.
7-Psoriazis (Sedef hastalığı): Kuru, pürüzlü, ölü cilt hücrelerinin pul pul ayrılıp yeniden oluşması ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır.
8-Tiroid Bozuklukları: Tiroid bezinin az çalışması ter ve yağ bezlerinin de az çalışmasına ve kuru cilde neden olur.
Yaşlılar, kuru, soğuk, az nemli iklimlerde yaşayanlar cilt kurumasına daha fazla maruz kalırlar.
Cildi kuru olanlar bunu önemsemezse egzema, folikülit (kıl köklerinin iltihabı) ve selülite (cildin altındaki tabakaların bakteriyel enfeksiyonu) daha kolay yakalanırlar. Çünkü cilt kuruyup derin çatlaklar oluşunca bunlar kanar ve mikropların girişi için savunmasız bir alan oluşur.
Tedavide uzun ve sıcak duşlardan kaçınmak, nemlendirici ya da bebek yağı kullanmak, eğer cilt pullu ve kalınlaşmış ise laktik asit ya da üre içeren kremler denemek gerekir. Kaşıntı ve kızarıklık varsa hidrokortizon içeren kremler faydalı olur.
İçinde yağ olan sabunlar kullanmak, deodorant ve antibakteriyel sabunlardan kaçınmak önemlidir. Yıkadıktan sonra cildin gergin olması sabunun uygun olmadığını gösterir.
Banyo yaptıktan sonra hafifçe kurulanıp cildi yağlamak ya da nemlendirici sürmek iyi olur. Yaşanılan ortamı nemlendirmek, çamaşırları boyasız ve parfümsüz deterjanla yıkamak, doğal lifler içeren pamuklu ya da ipek giysiler tercih etmek, yün içeren giysilerden kaçınmak gerekir.
Eğer kaşıntı varsa soğuk uygulama iyi gelir. Yapılan tüm tedbirlere rağmen şikayetler geçmiyorsa bir dermatoloji uzmanından yardım almak lazımdır.

AFİYET HANIMLAR DERNEĞİ