Cennet Ehliyle Yeryüzünde Beraber Olmak

IMG_2948 copy

Cennetin iz düşümüdür bazen hayat. Etrafınızda olan bitenler yaşadığınız kocaman kara parçasını cennete ve ya cehenneme dönüştürebilir.

Cennetten giderek uzaklaştıran ve sizi acıtarak, alçaltarak güzelliklerden koparan olaylar ve kişilerle birlikteyseniz çok karamsar bir sarmalın içinde dönmektesinizdir. Kirlenerek, toza toprağa ve necasete bulaşarak bulanarak. Bazen şirin gözükür ortasında olduğunuz cehennem ama siz anlamazsınız. Hızla tüketir ve hızla tükenirsiniz ve içinizdeki kocaman kara delik bütün mutlulukları, hazları yuttuğunda elinizde hiçbir şeyin kalmadığını görürsünüz.

Cennet ehli olmaya müstahak insanlarla birlikte iseniz cennet bahçelerinden bir bahçedesinizdir artık O kimseler size ahlakıyla, güzelliğiyle, davranışlarıyla ve en çok da tebessümleriyle cennet çağrışımları yapar dururlar. İçlerindeki güzellikler, yüzlerinde aydınlık ve selamet olmuştur bakanlar için. Her sözlerinde Hakk’tan, sevgiden merhametten adaletten ve hakikatten kelimeler dökülür yeryüzüne. Kelimeler saçıldıkça ağızlarından kararan hayatlar biteviye neşelenir şenlenir. Dünya yeşillenir hava güzelleşir. Tabiat huzur salıncağına döner ve sıkıntılarını unutturur tüm dinleyenlere.

Bu sözler bizlere Allah dostlarını çağrıştırır ve getirir mübarek yüzlerini hemencecik gözümüzün önüne. Yusuf gibi güzeldir yüzleri. Sözlerinde sadıktırlar.

Allah’ın rızasına uygun giyinişleriyle bütün ortamlarda cesurca konuşurlar anlatırlar. İlerleyen teknolojiye, artan dejenerasyona, değişen zamana farklılaşan mekana ve allak bullak olmuş modernite algısına rağmen dimdik bir duruş sergilerler. Tüm zalimlere rağmen dayatılmış tüm yanlışlara rağmen her solukta Allah’ın buyruklarını, müjdelerini ve nurlu kelimelerini haykırırlar. Her fırsatta ve her konuştuklarında aşık oldukları hem hal oldukları Rabb’lerinden ve O’nun biricik Habibinden bahsederler. İlimle donatmışlardır çünkü kendilerini. Maddi manevi mertebeleri vardır ilim yolunda.

Yemeleri, içmeleri, oturmaları, kalkmaları hep Resulullah’ı örnekler bizlere. Bize ilk hatırlattıkları kişi Allah’ın son elçisi biricik Peygamberimizdir. Ve bizler biraz daha severiz onları. Sevgiliyi anımsadığımız için hallerinde. Duruşlarında bakışlarında gayretlerinde sabırlarında ve şükür zamanlarında asrı saadetten gelen bir olgunluk ve estetik bulduğumuzda bu sevginin bizi Peygamberimize ve Cenab-ı Mevla’mıza ulaştıracağını biliriz. Zaman mekan ve insanlar değişse de biliriz ki sevginin kaynağı hala aynıdır. Sevgi tüm gücüyle yüreklerimizde ışımaktadır. Ve bu sonsuz sevgiyi o günlerden bu güne prizma edenler hep cennet ehli o kimselerdir.

Onlara nazar ederken Hamza’nın cesaretini, Ömer’in adaletini, Ali’nin ilmini Osman’ın hayasını ve en çok da Ebu Bekir’in sadakatini okuyabiliriz yüzlerinde. Onlar vesile olur biz tanışırız Sümeyye’nin imanı ile. Onlar aracı olur tanırız misafirperverliğini hazreti Halid’in. Onlar anlattıkça Nesibe Hatun pansuman eder güncel yaralarımızı. Biz dünyada yaralandıkça, ağladıkça kanadıkça tökezledikçe koşarız bir serin ve emin Allah dostuna. Ve onlarda buluruz tuba dallarından devşirilen meyvelerin lezzetini. Misk kokuları dolar içimize dünya giderlerinin içinde kaybolmak yerine. Ve altlarından ırmaklar akar sofralarımızın, helal ve hoş olur rızıklarımız tembihlerini dinledikçe. Cennet definelerinin haritasıdır okuduklarımız. Virdlerimiz, tesbihlerimiz.

Hakkı bilen Hakkı söyleyen Haktan yana biricik hocalarımızla yan yana olabilmek, dizlerinin dibinde güzellikleri meşk edebilmek, Allah’tan gelen merhamete ve sevgiye en güzel şekilde mukabele edebilmek… Dünyada cenneti prova edebilmek ne güzel bir yazgıdır. Allah yazgımızı ve ahdimizi bozmasın. Bizleri de cennet ehlinden etsin ve cennet ehliyle yollarımızı hep birleştirsin.

Beğendikleri meyvelerle

Ve canlarının çektiği kuş etleriyle

Güzel gözlü huriler

Saklı inciler misali

Yaptıklarının karşılığı olarak

Orada ne boş bir söz işitirler ne de günaha sokacak bir şey

SADECE ŞU SÖZ: SİZE ESENLIKLER, SIZE MUTLULUKLAR… Vakıa suresi (20-26 ayetler)

Bu güzelliklerin hepimize nasip olması dileği bu üç ayların yakarışı olur duasıyla.

Betül Şatır