Çalışmanızı Kolaylaştıracak Proje Yönetim Araçları

Çalışmanızı Kolaylaştıracak Proje Yönetim Araçları

Proje yönetimi, iş hedeflerine ulaşmak amacıyla plan oluşturma, bu planı organize etme ve yönetme aşamalarından oluşan bir süreçtir. Bu süreçte kullanılan proje yönetim araçları, projenin zamanında tamamlanmasında ve istenilen başarıya ulaşmasında oldukça etkilidir. Proje yönetim araçları, projenin tüm süreçleri için etkileşim kurarlar.

Temel Proje Araçları

Bir projenin başarılı olmasında ekip üyelerinin birlik içerisinde, uyumla çalışması gerekir. Projede uygun araçlar kullanılmazsa hedefe ulaşmak için daha fazla efor sarf etmek ve zaman ayırmanız gerekebilir.

Projede yapılacak işlerin daha etkin yönetilebilmesi için kullanılan araçları, iki ana başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar; iş yönetimi ve işbirliği araçları ile personel üretkenliği araçlarıdır.

  1. İş Yönetimi ve İşbirliği Araçları

Proje karmaşık bir süreçtir. Bazı projeler birkaç haftada tamamlanırken bazıları yıllarca sürebilir. Başlangıç ve bitiş süresi arasındaki zaman arttıkça projeyi yönetmek gittikçe zorlaşır. Bunun için projeyi etkin yönetmek ve ekip üyeleri arasında işbirliğini en üst seviyede tutmak için uygun araçların kullanılması önemlidir. Ekip üyelerini ve işleri yönetmenize yardımcı olacak araçlar; proje yönetimi ve üretkenlik yazılımı, gerçek zamanlı anlık mesajlaşma aracı, bilgiye kolay ulaşmanızı sağlayacak bilgi temelli araç ve  dosya paylaşım aracı olmak üzere dört kategoride toplanır. Ekip üyeleri arasında işbirliği yapılması, fikirlerin bir araya getirilmesi, ekip üyelerinin üretkenliğinin ve verimliliğinin artırılması ve ayrıca paydaşlarla kurulacak ilişkinin korunması ve artırılması için önemlidir.

  1. Personel Üretkenlik Aracı

Bu araç, yoğun ve yorucu proje sürecinde personelin dışarıdan gelecek, dikkatini dağıtacak ve işin bölünmesine yol açacak; bildirim, mesaj ve uyarı sesleri gibi dikkat dağıtıcı etkenleri önler. Çalışma ortamında oluşabilecek beklenmeyen ses ve gürültüyü uzaklaştırır ve böylece ekip üyelerinin işlerine odaklanması kolaylaşmış olur. Bir çalışanın her 11 dakikada bir bu istenmeyen sesler sebebi ile rahatsız olduğu ve dikkatinin dağıldığı düşünüldüğünde bu araç, zamanın ve insan kaynağının daha etkin kullanılmasında avantaj sağlar.

Proje yönetim araçları teknolojinin kullanılarak projenizi yönetmenizi kolaylaştırır. Proje yönetim yazılımları; proje ekibine organize olma, işbirliğini sağlama, ayrıntıları ve sorumlulukları paylaşmada yardımcıdır. Bunun için çeşitli proje yönetim yazılımları arasında size ve proje amacınıza en uygun aracı bulmanız oldukça önemlidir.

En Çok Tercih Edilen 5 Proje Yönetim Yazılımı

  1. Microsoft Project:

MS Project, proje ve proje görevlerinin yönetiminde yardımcı bir araçtır. Aracı; proje yöneticisi, projede görev alan ekip üyeleri ve karar vericiler kullanabilir. Masaüstüne indirebileceğiniz uygulamaya her yerden kolayca ulaşabilir, mekân ve zaman sınırlaması olmadan işlerinizi takip edebilirsiniz. Bu yazılımı kullanarak; proje kaynaklarının planlanmasını, ekip üyelerinin çalışma zamanlarının yönetimini, olası risk senaryolarının değerlendirmesini yapabilir ve diğer proje paydaşları ile kolayca işbirliğine girebilirsiniz. Kullanımı kolay olduğundan ve diğer MS yazılımları ile uyumlu çalışabildiğinden dünya genelinde kullanımı oldukça yaygındır ve en çok  tercih edilen proje yönetim aracıdır.

  1. JIRA:

Dünya genelinde birçok ekibin kullandığı proje yönetim araçları arasında yer alan JIRA, Atlassian tarafından üretilmiştir. JIRA proje yönetim aracı ile işlerinizi planlayabilir ve muhteşem ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. İşle ilgili sorunların önceden belirlenmesi, sorunların yönetimi, iş bölümünün yapılması ve ekibin her bir üyesinin yaptığı tüm işlerin denetlenmesi bu yazılım ile pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yazılım, Mac ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Yazılımı hem masaüstünde hem de mobil olarak kullanabilir, işlerinizi dilediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Ürün, online ve 7/24 kesintisiz destek imkanı tanır. Eğitim dokümanları, webinar ve online canlı eğitim seçenekleri de mevcuttur. JIRA proje yönetim aracının özellikleri arasında; proje planlama, ihtiyaçların ve görevlerin yönetimi, dosya paylaşımı, yapılan işlerin takibi, tamamlanma yüzdeleri ve kalite kontrol yönetimi ve işlerin yönetiminde planlamayı kolaylaştıran gant şemaları yer alır.

  1. Podio:

Podio iş yerinde iletişimin, işleri organize etmenin ve başarı ile yapmanın yeni yollarından biridir. Beş yüz binden fazla marka, projelerini Podio kullanarak yönetmektedir. Yazılımı pek çok firmanın rahatlıkla kullanabilir. Personel ve birimler arası iletişim, Podio ile oldukça hızlı, şeffaf ve ekip üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterliliktedir.

  1. Wrike:

Wrike proje yönetim aracı, bir projenin başlangıcından bitiş anına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verir. İş süreçlerini takip etmek oldukça kolaydır ve bunun için sayısız e-posta göndermek veya toplantı yapmaya gerek kalmadan kolay bir şekilde gerçekleştirir.  Wrike ile görevler oluşturulur, ilgili kişiye yönlendirilir, iş planlarının gidişatı gant şemaları ile kontrol edilir ve rapora dönüştürülerek ekip üyeleri ile paylaşılır. Tüm bu işleri yapmak ve amaçlarınıza başarı ile ulaşmak Wrike proje yönetim aracı ile oldukça kolaydır. Projenin planlanması, işlerin, bütçenin, kaynakların ve sorunların yönetimi, projede geçen sürenin takibi, gant şemaları hazırlamak ve sonuçları raporlamak sunduğu hizmetler arasındadır.

  1. Basecamp:

Basecamp, bireysel ve serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük firmalar tarafından kullanılan bir proje yönetim aracıdır.  Kullanım kolaylığı sebebi ile dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. Sadece masaüstü bilgisayarda değil mobil telefonlarda da kullanılır. Yazılım, çoklu dil desteği de sunar. Projeyi planlama, işbirliği, dosya paylaşımı, görev yönetimi ve iş takibi özellikleri, sunduğu hizmetler arasındadır. Kullanım deneyimi gerekmeksizin herkes tarafından kolayca indirilir ve kullanılır.

Başlaması kadar sürdürülmesi ve başarı ile sonuçlanması için doğru işlerin doğru kişiler tarafından zamanında yapılması gereken her proje için, proje yönetim araçları hayat kurtarıcı özelliktedir. En çok tercih edilen proje yönetim araçları dışında başka yazılımlarda mevcuttur. Bu projelerin ücretsiz demo ve ücretsiz deneme sürümü de bulunabilir. Projeye başlamak kadar sürecinde ustalıkla yönetilmesinde; bilgi, tecrübe, doğru kaynakların kullanımı, planlama, iletişim ve işbirliği önemli olduğu gibi tüm bu adımları kolay takip etmenizi sağlayacak teknolojik araçların kullanımı da önemlidir. Bu araçlar, projenin başarısında önemli rol oynar. Başarılı bir proje ancak amacına uygun etki ve etkileşimli bir proje yönetim aracı ile gerçekleştirilir.

https://projeyonetimsistemi.com/2017/05/03/calismanizi-kolaylastiracak-proje-yonetim-araclari/