Bosnalı Bektaş Ailesinde Hafız Olmayan Yok

Bosnalı Bektaş ailesinde hafız olmayan yok
TRAVNİK AA – 20 04 2011

Travnik’teki Elçi İbrahim Paşa Medresesi’nde tarihi bir gün yaşandı. Hafız olan Fadıl ve Cemila Bektaş’ın 4 çocuğundan üçü hafızlığı başarıyla tamamladı. Fatima ve Ayşe’ye diplomalarını veren Reis-ul Ulema Yardımcısı İsmet Spahiç, 20 yıl önce bir şehirde 5 hafız bile bulmanın mümkün olmadığını ifade ederek gözyaşlarına hakim olamadı.

Bosna-Hersek’in Travnik kentinde yaşayan hafız çiftin 4 çocuğundan 3’ü hafızlığını tamamladı, 7 yaşındaki kızları Meryem ise şimdiden Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye başladı. Osmanlı’ya 70’in üzerinde üst düzey devlet adamı yetiştirdiği için “Vezirler kenti” olarak bilinen Travnik’teki tarihi Elçi İbrahim Paşa Medresesi’nde (imam hatip lisesi) hafızlığını tamamlayan 14 yaşındaki Fatima ile 11 yaşındaki kardeşi Ayşe Bektaş için diploma töreni düzenlendi. Anne ve babaları ile ağabeyleri de hafız olan Bektaş kardeşlerin diploma törenine, Bosna-Hersek Reis-ul Ulema Yardımcısı İsmet Spahiç, Travnik Müftüsü Nusret Abidbegoviç, kent merkezinden ve civar köylerden gelen çok sayıda Boşnak katıldı.

Kur’an-ı Kerim ve duaların okunmasıyla başlayan diploma töreninde konuşma yapan İsmet Spahiç, bundan 20-30 yıl önce bir şehirde 5 hafız bulmanın mümkün olmadığını ifade ederek, şimdi sadece bir ailede 5 hafızın yetiştiğini, bunun da Bosna adına büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu kaydetti. Bosna-Hersek’in zor dönemlerden geçtiğini, ancak böylesi törenlerin kendilerini çok duygulandırdığını ve aynı zamanda mutlu ettiğini ifade eden Spahiç, “Bektaş ailesini gerçekten tebrik ediyorum. Aslında bu bir rekordur, çünkü ailenin neredeyse tamamı hafız. Bu minik kızlarımız, dünyada alınabilecek en kıymetli diplomayı almayı başardı. Bundan sonra da eğitimlerini sürdürüp en iyi üniversitelerden diploma alacaklarına inanıyorum.” dedi. İsmet Spahiç, daha sonra Bektaş kardeşlere diplomalarını verdiği sırada duygulanarak gözyaşı döktü.

Travnik’te imamlık yapan 40 yaşındaki Fadıl Bektaş, kendisinin ve eşi Cemila’nın da hafız olduğunu söyledi. 4 çocuğu olduğunu ve eşiyle birlikte çocuklarının tamamını hafız yapmaya karar verdiklerini ifade eden Bektaş, “Şu anda 3 çocuğumuzu hafız yaptık. İnşallah en küçük kızımız Meryem de hafız olacak. Küçük kızımız şimdiden Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye başladı. Hafızlık, çocuklarımızın okullarına engel olmadı. Çocuklarımız, hafızlık yaparken okullarına da devam etti.” diye konuştu. Baba Bektaş, şu anda hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını belirterek, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin dünyanın en büyük zenginliği olduğunu kaydetti.

Anne Cemila Bektaş da çocuklarının hafızlık törenine çok sayıda insanın katılmasının kendilerini duygulandırmaya yettiğini belirterek, “Hafız çocukların annesi olduğum için Allah’a ne kadar şükretsem azdır.” dedi. Ailenin en büyük çocuğu 18 yaşındaki Ahmed Bektaş ise kendisinin geçen sene hafızlığını tamamladığını ve şu anda Elçi İbrahim Paşa Medresesi’nde son sınıfta okuduğunu, gelecek yıl ise Saraybosna’da ekonomi fakültesinde okumayı hedeflediğini belirtti.
Hafızlığını tamamlayan lise birinci sınıf öğrencisi Fatima Bektaş ve ilköğretim 6. sınıf öğrencisi Ayşe Bektaş da hem okullarına devam ettiklerini hem de hafız olmayı başardıkları için mutluluk duyduklarını söyledi. A AJANSI HABERİ