Bosna’da Genç Bir Aile; Aldin & Senida ve Bebekleri Asiya

 

Aldin ile namazdan sonra caminin       önündeyken tanıştım. Ben liseyi  bitirdikten  sonra hemen evlendik.   Arkadaşlarımızbize‘’Nası yaşayacaksınız?’ diye sordular. Aldin  bu  soruya her zaman ‘’Nafaka Allah’tan,  bizden değil!’’ derdi.  İkimizde üniversite  öğrencisiydik. Burada iş bulmak çok zor  olduğu için iki ay çalışmadık ve düğün  hediyelerinden geçindik. İki ay sonra Aldin  100 KM (100 Lira kadar) maaşla çalışmaya  başladı. 100 KM’in elli KM’i taşıma araçlarına gidiyordu. Allah bize ne verdiyse onunla yetindik.Çünkü Allah az ile yetinenlerden razı olur. İki ay sonra Aldin daha iyi bir iş buldu, bende camiyi temizlemeye başladım.

Eski bir evde yaşıyorduk. Kışın çok soğuk vardı ve bizim eşyalarımız çok eskiydi. Evin kapısı çok eski olduğu için bazen kapı rüzgardan açılırdı. İkimiz bunları Allah’ın imtihanı diye gördük. O günlerden  hatırladığımız, bize sıkıntılarımızı unutturan sobanın ateşiydi. Şimdi semtin en güzel binasında oturuyoruz. Allah c.c muhlis kullarını unutmuyor. O zamandan beri sabrımızın meyvesini tadıyoruz. Allah’ın merhametini hayatımızın her yerinde hissediyor ve verdiği nimetlere şükrediyoruz.

Beş ay önce kızımız oldu ismi Asiya. Hayatımıza mutluluk getirdi.  Bunun dışında biz hayatın başka alanlarında da aktifiz. Aldin şuanda imamın asistanı ve bu yılın sonunda ilahiyat fakültesinden mezun olacak. Bende fizik fakültesinin ikinci yılındayım. Kendi alanlarımız dışında Aldin Arapça kursuna gidiyor ve ben de pozitif psikoloji kursuna gidiyorum. İkimiz de her yaştan insanları eğitmeye kararlıyız. Bu yıl Kur’an kursunda  yaşlı insanlara Kur’an öğrettik . Bu kursta 70 yaşında Kur’an öğrenmek için gelen kişiler bile vardı. O kurstan sonra orta okul öğrencileri için ücretsiz (hayır için) yeni bir kurs organize ettik. Bu kursta öğrencilere yeni  öğrenme tekniklerini öğrettik. En güzel vakitlerimizi ailemizle birlikte kahve içerek ve kurabiye yiyerek geçiriyoruz. Kızımızla ilgileniyor ve günümüz hakkında konuşuyoruz ikimiz de yardım almadan duvar boyası yapıyoruz.  Bazende gelecekle ilgili planlar yapıyor ve her dakika birbirimizi daha çok seviyoruz….

 

Lejla Niksic