Biraz Uykum Var

“Biraz uykum var, halsizim. Birazda midem bulanıyor kokular mı ağır geliyor anlamadım. Canım değişik yiyecekler çekiyor; erik olsa da yesem mi diyorsunuz? Eveet tebrik ederiz siz, hamilesiniz. Allah tamamına erdirsin. Bu güzel haberi test sonuçlarını öğrenir öğrenmez eşe dosta söyler, mutluluğumuzu paylaşırız. Akabinde böyle güzel dualar alırız; Allah bir avazda kurtarsın, eli ayağı düzgün olsun şeklinde.

Artık dokuz aylık bir süreç sizi beklemektedir. Unutmamanız gereken ilk şey, hamilelik bir hastalık değildir. Bedeninizdeki fizyolojik bir değişim sürecidir. Bu dönemde hamileliğin ilerlemesiyle birlikte çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz ama unutmayın ki bir bedeninizde yeni bir canlının oluşması Allah’ın kadınlara bahşettiği gerçek bir mucizedir. Erkekler bebeklerini kucaklarına aldıklarında baba olduklarını hissederler ama siz bebeğinizin içinizde hayat bulduğunu öğrendiğiniz andan itibaren annesinizdir. Artık her şey daha farklı ve anlamlıdır. Kendinizden önce düşünmeniz gereken bir canlı size emanettir. Onu koruyup kollama görevi o, daha doğmadan başlar.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren ne bulursanız yemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Hatta çevreniz tarafından buna zorlanabilirsiniz, ye kızım sen iki canlısın şeklinde. Hamilelik sürecinizin sağlıklı geçebilmesi için iki kişilik değil ama iki kere düşünerek yeterli ve dengeli beslenmeniz önemlidir. Unutmayın ki yediğiniz her şeyi bebeğinizle paylaşmaktasınız. Bu yüzden beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Çok yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durmalı, hamur işlerinin bebekten çok size kilo aldırdığını unutmamalısınız. Annenin hamileyken yedikleri çocuk üzerine tesir eder. Çocuğun ahlak, zihin ve zekâsı üzerinde bile besinlerin etkisi vardır. Peygamberimiz(s.a.v.)buyuruyor ki; hamile kadınlar çocuklarının iyi ahlaklı ve sabırlı olması için hamileliğin son aylarında hurma yesinler.) Hamilelikte bebeğe zararlı olabilecek gıdalara karşı beyinde bir tepki programlanmıştır. Vücut, anne adayı farkında olmadan kusma duygusu ile bazı gıdaların alınmasını önler. Bu Allah tarafından beyinde genetik olarak kodlanmıştır. Fakat bu kusmalar sağlığınızı tehdit eder durumdaysa doktora danışılmalıdır.

Annelik kadınların hayallerini süsleyen, onları çok mutlu eden bir duygu olmasına rağmen, pek çok kadın doğum ve sonrasında vücudunun yeni şekli ile ilgili kaygılar yaşayabilir. Değişen beden yapısı, eskiye oranla bozulan bölgeler anne olmanın ardından kadınları üzen bir sürece dönüşebiliyor ve hep böyle mi kalacağım korkusu baş gösteriyor. Öncelikle bedeninizde bir can taşıdığınızı, kucağınıza aldığınızda cennetten bir koku duyacağınızı, Allah’ın size cennetin anahtarlarından birini verdiğini düşündüğünüzde tüm korku ve kaygılarınız geride kalacaktır.

Anne olarak böyle ulvi duygularla doluyken, fıtrat eseri her kadın her durumda güzel ve bakımlı olmak ister ki bu da yanlış değildir.Daha öncede söylediğimiz gibi siz hamilesiniz,hasta değil.Bir hanım olarak kişisel bakım ve giyiminize hamileyken de dikkat etmeli, kendinizi salmamalısınız. Hamilelik süresince fazla kilo almamaya özen gösterirseniz ilk ve önemli adımı atmış olursunuz. Hamilelikte yürüyüş ve bir uzmanın önerdiği egzersizler, hem sizin kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar hem de kolay bir doğum yapmanızı. Doğum sonrası spor da çabuk toparlanmanıza yardımcı olur. Eğer sezaryenle doğum yaptıysanız uygun zamanı beklemelisiniz. Bebeğinizi emzirmek te rahim toparlanmasına, kilo vermeye yardımcı olur.

Hamilelik süresince kullanacağınız esneklik sağlayan kremler karında oluşabilecek çatlakların en aza inmesine ya da eğer şanslıysanız hiç olmamasına yardımcı olur. Kilo artışıyla birlikte gerilen karın bölgenize ilk aylardan itibaren uygulayacağınız kakao ve tatlı badem yağı, eczaneden aldınız çatlak önleyici kremin yanında kullanılabilir. Sanılanın aksine bebe yağı bu durumlarda yetersiz kalmaktadır.

Doktorunuzun önerdiği vitamin ve mineralleri muntazam bir şekilde kullanmalısınız. Saçlarınızın mat ve solgun bir görünümde olmaması, tırnak ve cildinizin sağlıklı olması için bu önemlidir. Unutmayın ki bebeğiniz sizin vitamin deponuzu kullanmakta. Herhangi bir ihmalde sizde ve bebeğinizde vitamin ve demir eksikliği oluşabilir. Bu eksiklik saç, cilt, tırnak görünümünüzü ve sinir sisteminizi kötü yönde etkiler.

Hamilelikte kıyafet seçimi de önemlidir. Rahat, bol elbise ve tunikler, esnek iç çama- şırları, göbeğin altından kapanan hamile pantolonları çok uygundur.Hamilelikte giyilen kıyafetler kan dolaşımını engelleyecek darlıkta olmamalıdır ve bu kıyafetlerin sentetik değil pamuklu kumaştan seçilmeleri daha sağlıklıdır.Bu dönemde ayak sağlığı da önemlidir.Hamilelikte karnınızın büyümesi ağırlık merkezinizin değişmesine sebep olur.Ayağınıza uygun,topuk seviyesi düşük,ortopedik terlik ve ayakkabılar günlük hayattaki hareketlerinizi kolaylaştıracaktır.Ha bu arada aman siz siz olun, ayakta dururken klasik hamile duruşunu yapmayın.Yani karın önde,bel içerde ve sırt geride olacak şekilde durmayın.Bu duruş şekli belinizin daha çok ağrımasına sebep olur.Mümkün olduğu kadar dik durmalısınız.

Hamileliğin sonlarına yaklaşırken anneler doğumdan endişe duymaya başlarlar. İlk aylarda bulantı, kusma ve yorgunluk, sonraları değişen hormonlarla duygusallaşma ve son aylarla birlikte gelen ‘artık güzel değilim, çok şiştim düşünceleri… Oysa anneliğin iç güzelliği yüze yansır. Ayrıca Peygamberimizin(s.a.v.), “hamilelikte ayva yiyin” sünnetine uymak da bu konuda endişelenmemizi önler.

Hamileyken güneş de faydalıdır ama fazlası güneş lekelerine sebep olabilir. Yüzü- nüze ve ellerinize süreceğiniz güneş kremi size gereken korumayı sağlayacaktır. Sık sık duş almak siz ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle son aylarda sık duş almak doğumu da kolaylaştırır. Ama dikkat edin su çok sıcak olmasın.

Düzenli beslendiniz, yürüyüşlerinizi yaptınız, dinlendiniz ve nihayet dokuz ayın sonunda bebeğinizi kucağınıza alıp emzirdiğinizde kendinizi dünyanın en şanslı ve mutlu kadını görecek, Rabbinize sayısız şükredeceksiniz. Peygamberimiz(s.a.v.) buyu- ruyor ki: “ Müslüman kadın hamilelikten doğuma kadar ve çocuğu sütten kesene kadar Allah yolundaki mücahit gibidir.” İşte onlardan biri gibi olduğunuz için kucağınızda bebeğinizle kendinizi dünyanın en güzel annesi hissedeceksiniz.

Hilal Özçini