Bilgisayar Başında Gözlerinizi Yormayın!

Bir insan dakikada ortalama 20 kez gözkırpıyor, ancak bilgisayar başında bu rakam 5’e iniyor. Bu da göz kuruluğuna neden oluyor.

Aşırı bilgisayar kullanımı “kuru göz”’ sendromuna neden oluyor. Göz sağlığını tehlikeye atan söz konusu durumun engellenmesi için gözün dinlendirilmesi tavsiye ediliyor.
Antalya’da göz sağlığıyla ilgili düzenlenen toplantıda bilgi veren Op. Dr. Filiz Müftüoğlu, bilgisayar ve manyetik dalga yayan cihaz kullanımının göz sağlığına olan zararlarını anlattı.

Müftüoğlu, normal bir insanın dakikada ortalama 20 kez göz kırptığını söyledi. Bu sürenin bilgisayar başında dakikada 5’e indiğini ifade eden Müftüoğlu, “Uzun süre bilgisayar kullanan insanlar belirli aralıklarla mola vermeli. Göz kırpmasında yaşanan seyreklik göz tabakasında kuru göz sendromuna yol açıyor” diye konuştu.

Bilgisayar kullanımında ışığın iyi ayarlanması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, uzun süre bilgisayar başında iş yapmak zorunda olanların damla ve ılık çay masajı uygulamalarını tavsiye etti. Bu şekilde gözün dinlendirilebileceğini ifade eden Müftüoğlu, aşırı göz yanmaları ve ağrı duyanların hekime başvurmalarını önerdi.

Çocukların bilgisayar başında geçirdikleri zamanın veliler tarafından kontrol altına alınması gerektiğine de dikkat çeken Müftüoğlu, “Daha önceleri ileri yaşlarda görülen kuru göz sendromu hastalığı, daha erken yaşlarda görünür hale geldi. Özellikle çocuklarda buna dikkat edilmeli” dedi.

TRT