Başmakaleler – Amacımız

KADIN AİLE DERGİSİ BAŞMAKALELERİ

Amacımız
Nisan 1985

Mahmud Esad COŞAN

Baharla beraber size şu renkli ve tatlı bilgi buketini sunmakla bahtiyarız, değerli hanımefendiler. Size derin saygı duyuyor ve şevkle hizmet etmek istiyoruz.

Sizler bizim nazarımızda ya beyaz oyalı namaz başörtülü, eli tesbihli, ağzı dualı hacı anne ve teyzeler veya eşine, yuvasına sadık, ciddi, şefkatli ve fedakâr ev hanımları; ya da cici, temiz, cıvıl cıvıl, hünerli küçük ablalarsınız.

Biz, yuvayı dişi kuşun yaptığını, aile fertleri arasındaki sıcak ve sevimli sevgi bağlarının sayesinde sağlandığını biliyoruz. Sizler yuvanın direği, toplumumuzun temellerisiniz.

Çocukları sağlıklı olarak siz yetiştirir; aile görgü ve terbiyesini onlara siz verir; ninnilerle, öğütlerle, dualarla siz yönlendirirsiniz.

Erkekler sizin sayenizde mutlu ve başarılı olur; eve dönünce günün yorgunluğunu, hayatın velvele ve dağdağasını unutur, sizde teselli bulur, memnun ve müsterih uyur.

Ülke ekonomisini dilerseniz siz düzenler; lüksü israfı önler; üretimi, kaliteyi kontrol edersiniz.

İyi yetiştirilmiş iseniz eşlerinizin, çocuklarınızın âhiret mutluluğunu bile siz sağlayabilirsiniz; çünkü cennet, mü’min anaların ayakları altındadır.

Size kem gözlerle bakanların, sizi yanlış anlayan karanlık emellilerin karşısında olacağız. Ev hanımlarını yuvasından, yakınlarından, aslî görevlerinden soğutan; modaya, gösterişe daldıran; zevke, eğlenceye, mübtezelliğe, müstehcenliğe, içkiye, kumara, flörte, ters ilişkilere çekmeye çalışan çarpık fikirli ve kötü niyetliler var basında… Onlar toplumun temeli olan aileyi yıkmaya, fertler arasındaki bağları koparmaya çalışırlar.

Onlara en asil cevabı siz verebilirsiniz. Onları nezih tutum ve isabetli tercihlerinizle siz tesirsiz hale getirecek, bertaraf edeceksiniz.

İşte bizler, bu denli yaygın ve etkin tesiri, mühim işi ve asil görevi olan sizlere, güçlü, bilgili ve görgülü, kalabalık bir hanım ekibiyle her bakımdan yardımcı olmaya çalışacağız.
Tevfîk ve başarı Allah’tan…

En derin saygılarımız ve içten dileklerimizle…