ALERJENLER “Alerjen” denilen ve vücuda zarar verebilen maddelere karşı, vücudun aşırı tepki vermesi durumuna alerji denmektedir. Normalde bu, vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Ancak bazı bebeklerde bu savunma abartılıdır; kendine zarar vermeye başlar ve alerjik hastalık ortaya çıkar. Anne sütü alan bebeklerde genelde allerji problemi görülmez. 

Alerjinin bebekte ortaya çıkmasında, en çok genetik yakınlık önem taşımaktadır. Yani anne veya babasında allerji sorunu olan bir bebek, alerji riski altında doğmaktadır.

Alerji belirtileri nelerdir?

Bebeklik çağında en sık görülenler besin allerjileri ve tekrarlayan solunum sistemi alerjileridir.

Hışırtılı bir solunum, solunuma bağlı alerjinin belirtisi olabilir. Yine de altında başka bir sebep (boğaza kaçan yiyecek vs.) olup olmadığı araştırılmalıdır.

Besin alerjisi zamanla düzelme şansı çok yüksek olan bir grubu oluşturur. Yumurta, balık, portakal, çilek, muz, fındık alerjen besinler arasında sayılabilir.

Genellikle deride kızarıklık, ishal, tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonları alerjik kökenli olabilmektedir.

Bebek soyulduğunda, her defasında elleriyle karnını kaşımaya çalışıyorsa, bu egzamanın ilk belirtisi olabilir. Kırmızı, kaşıntılı, ilerledikçe üzeri pul pul kabuk gibi sertleşmeye başlayan bir alerji tipidir. Bebeklerde yanaklar, boyun, kulak arkası, eller, bilekler egzamanın görüldüğü yerlerdir. Bazen de “para gibi” diye nitelendirilen farklı yerlerde yuvarlak, keskin kenarlı döküntüler şeklinde görülebilir. Bebek büyüdükçe diz arkası, kolun dirsek ön taraf katlantı yeri gibi bölgelerde yoğunlaşabilir.

Bebeğinizde alerjik tepkiler gördüğünüzde, onu vakit kaybetmeden doktora götürmeniz önemlidir. Alerjiler her bebekte farklı şekillerde tedavi edilir. Ayrıca doktor muayenesi sırasında bebeğinizin alerji gibi belirtileri olan fakat daha ciddi bir sorunu olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Sık görülen alerjiler:

Astım:

* Etken: sigara, viral enfeksiyonlar, polen, küf, ev tozu akarı, tüylü hayvanlar, soğuk hava, ani hava değişiklikleri, egzersiz, ve stres.

* Belirtiler: öksürük, ötme, solunum zorlğu, aktivite ve zorlanmayla öksürük, göğüste sıkışıklık.

Saman nezlesi:

* Etken: ağaçlardan gelen polen, çimen,veya otlar.

* Belirtiler: burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, ağızdan nefes almak, burun kaşıntısı, göz altında kızarıklık, şişlik.

Besin alerjisi:

* Etken: Sıklıkla fıstık, yumurta, süt, fındık, saya, buğday, bezelye, balık ve karides vb deniz hayvanları.

 * Belirtiler: Kusma, diare, döküntü, egzema, hırıltılı solunum.

Egzema (atopik dermatit):

* Etken: Bazen besin alerjileriyle artan, bazen de allerjenler, terleme, tahriş edici maddelerle ortaya çıkan durumda.

* Belirtiler: Dirsek içlerinde, boyun ve bacak katlarında görülen kuru, kızarık kaşıntılı döküntü. Bebeklerde yanaklarda, kulak arkasında ve bacaklarda uylukta.

Ürtiker:

* Etken: Bazı yiyecekler, viralenfeksiyonlar ve ilaçlarla (aspirin, penisilin veya sulfa) oluşan kırmızı halka şeklinde döküntülerdir. Belirtiler: Etrafları daha soluk olan yuvarlak kırmızı döküntüdür.. Değişik vücut kısımlarında olabilir ve yer değiştirebilirler.

Kontakt dermatit:

* Etken: Kozmetikler, parfüm, ev deterjanları,

* Belirtiler: kırmızı, kaşıntılı, kabarıklıklara neden olabilir. Allerjenle temasla artar.