Akne (Sivilce)

Sivilce, görüntüsü nedeniyle can sıkıcı, yavaş iyileşen, biri iyi olduğunda diğeri çıkan ve genellikle hormonlardan kaynaklanan bir durumdur. Daha çok ergenlik çağında görülmesine rağmen bazı kadınlarda adet dönemleri, gebelik nedeniyle de ortaya çıkabilir.

 Yağ bezlerinin çok olduğu yüz. Boyun, göğüs, sırt ve omuzda en çok görülür. Sivilceler değişik formlarda ortaya çıkabilir. En çok görüldüğü şekil komedonlardır. Kıl köküne yağ, ölü deri hücreleri bazen de bakteriler dolduğunda oluşurlar. Eğer kıl kökü deri yüzeyine açılmışsa siyah komedin, eğer ucu kapalı ve deriden hafif yüksekse beyaz komedon adını alır. Komedonların büyüklükleri artar ve içi iltihapla dolarsa büyüklüğüne göre papül, püstül, nodül ya da kist denilir.

 Sivilce oluşumunu artıran risk faktörleri, aşırı yağ (sebum) üretimi ölü deri hücrelerinin düzensiz bir şekilde ayrılması ve bakterilerdir. Her kıl kökü yağ bezlerine bağlıdır. Bu bezler sebum denilen saçı ve deriyi yağlayan bir madde üretir. Eğer vücut aşırı yağ ve ölü deri hücresi üretirse bunlar kıl kökünü tıkayacak yumuşak bir tıkaç oluşturur. Bunlar da beyaz ya da siyah komedonların oluşmasına neden olur. Bunun dışında hormonlar, bakteriler, bazı ilaçlar ve genetik yapı da sivilce oluşumunda rol oynar. Nişastalı yiyeceklerin (cips, patates gibi) ya da kuruyemiş, çikolatanın sivilce oluşumundaki rolü araştırılmaktadır.Hormonal değişikliklerinin görüldüğü ergenlik, adet öncesindeki 5-6 gün , hamilelik ve kortizon kullanımı sivilcenin arttığı  dönemlerdir.  Sivilce kirden oluşmaz. Aksine cildi aşırı temizlemek, keselemek ya da kimyasal maddeler kullanmak sivilceleri azdırır. Aşırı yağı ve ölü hücreleri basitçe sabunlu su ile temizlemek yeterlidir. Cilde direk olarak uygulanan yağlı maddeler , kozmetikler veya cildin telefon, yaka gibi sert cisimlerle sürtünerek tahriş edilmesi de sivilceyi artırır. 

 Sivilce tedavisinde bazı losyonlar, hücre yenilenmesini artırıcı kremler, antibiyotikli kremler, antibiyotik ilaçlar bazen doğum kontrol hapları, lazer ya da ışık tedavisi, kimyasal peeling uygulanabilir.

Sivilce izlerinin ortadan kaldırılması için kollajen ya da yağ enjeksiyonu, dermabrazyon yani dönen bir fırça yardımıyla derinin üst kısmını uzaklaştırma yöntemi, lazer, ışık ya da radyofrekansla deriyi ısıtıp derinin yenilenmesini sağlamak gibi yöntemler denenebilir. Sivilce oluşumunu engellemek için akne bölgesini günde 2 kere yıkamak, yağlı kozmetikler yerine su bazlı olanları tercih etmek, aşırı yağı kurutmak için uygun losyonlar kullanmak, uyumadan önce bütün makyajı temizlemek, cildi tahriş edecek kadar sıkı giysilerden kaçınmak, aşırı egzersizden sonra teri uzaklaştırmak için duş almak gerekir. Ayrıca çinko ve bira mayasının sivilceye faydası hakkında çalışma yapılmaktadır. Sivilcenin oynanmaması ve sıkılmaması da iz kalmaması için önemlidir.