AĞIZ KOKUSU (HALİTOSİS)

Bazı yiyecekler, alışkanlıklar ya da hastalıklar ağız kokusuna neden olabilir. Düzgün bir ağız hijyeni uygulanarak bu durum düzeltilebilir. Ama buna rağmen düzelmiyorsa altında yatan hastalıkları araştırmak için bir dişçi ya da doktora gitmek gerekir. Her yemekten sonra dişleri ve dili fırçalamak, çok su içmek iyi bir tedbirdir.

Bazı sebzeler ve baharatlar yendikten sonra kan dolaşımı ile akciğerlere giderler ve nefesin kötü kokmasına neden olurlar. O yiyecek vücuttan tamamen atılıncaya kadar koku devam eder.

Ağız hijyenine dikkat edilmediğinde de ağız kokusu oluşur. Yediğimiz yiyecekler diş aralarında kalınca üzerinde bakteriler birikir ve bunlar hidrojen sülfür denilen kötü kokulu bir gaz üretirler. Ayrıca yiyecek artıkları bakterilerle birlikte diş üzerinde ince bir plak oluşturur. Bunlar diş etinde enfeksiyon ve diş çürümesi yaparlar. Bunlar da ağız kokusunun sürekli olmasını sağlar.

Tükürük ağzı temizler. Tükürük salgısı azalınca ağız kokusu artar. Geceleri uyurken tükürük azalır. Bazı ilaçlar da tükürüğün azalmasına sebep olur.

Kanser, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, reflü gibi hastalıklar ya da bazı ilaçlar da ağız kokusu yapabilir.

Üst solunum yolu hastalıkları (sinüzit, iltihap veya ülserler) de halitosise sebep olabilir. Sigara da ağzı kurutarak kendine has kötü bir koku oluşturur.

Eğer koku diş ve dişetinden kaynaklanıyorsa anti bakteriyel özelliği olan diş macunları ve gargaralar ile iyi bir ağız temizliği sağlanarak diş hekimi ya da periodontist yardımıyla rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Dişleri ve dili günde en az iki kez fırçalamak, ağzı nemli tutmak için çok su içmek gerekir.Kahve ağzı kurutur, azaltmak gerekir.Şekersiz sakız çiğnemek, yemek artıklarını uzaklaştırmak ve tükürüğü artırmak için faydalıdır.Ayrıca diş fırçasını da 3-4 ayda bir yenilemek gerekir.

AFİYET HANIMLAR DERNEĞİ