6. Sayı / Editörden

DSC_1050

Duaların, ibadetlerin kat kat kabul olunduğu ve Efendimizin “ Benim ayım.” diye ifade buyurdukları, salât u selâm ve dua kokan Şaban ayındayız. O Peygamber ki O’nun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar yerine getirilir.

Şaban’ın on dördünü on beşine bağlayan, kulların saîd mi, şaki mi olduğunun kayda alındığı, bir senelik işlerin belirlendiği o çok önemli Berat Gecesi’ne erişecek miyiz bilmiyorum. Bildiğim şey, bu aylarda gafletten uyanıp, geçmişteki hatalarımızın affı için nasuh tövbeleriyle ellerimizi açıp manevî kirlerden arınmaya, dilimizden hiç düşürmeyeceğimiz salat u selâmlarla Allah Resulüne muhabbeti doruğa çıkarmaya ve Ramazan ayına tertemiz ulaşmaya çalışmamızın gereğidir

‘’Dünya üç günden ibarettir. Biri dündür, geçmiştir, ibret alınacak gündür. Diğeri bu gündür, amel etme günüdür, ganimettir. Diğeri de yarındır ki emeldir, tehlikelidir. Ona çıkıp çıkamayacağını bilemezsin.’’ denmiştir. Gerçekten de daha dün gibi olan Recep ayı geçmiştir. Ramazan ayına da ulaşacağımız meçhuldür. O halde Şaban ayının gereklerini yapmak en kârlı iş değil midir?

Bu ayda Efendimiz(sav) gibi davranmaya, en azından bir özelliğini hayatımızda tatbik etmeye gayret edebiliriz. Az ve öz söz söylemeye çalışarak tane tane, açık seçik, herkesin anlayabileceği tarzda konuşarak hitabetine, belâgatına, konuşmasındaki güzellik ve mükemmelliğe hayran olalım. Kaba ve kırıcı, hakaret edici, küçük düşürücü, alaya alıcı davranışlardan tamamen uzak, güzel ahlak değerleriyle iç içe olmaya çalışalım. Şaban ayını cömertlik, ahde vefa, güzel geçim, adil ve güvenilir olma, müsamaha gösterme kısacası takva yarışı için bir fırsat kabul edelim. Öncelikle kendi içimizde başlatalım bu yarışı.

O’nun adaletini, merhametini, yöneticiliğini, affını örnek alan idareciye ne mutlu!

O’nun vakarını, cesaretini, şecaatini örnek alan askere ne mutlu!

O’nun cömertliğini örnek alan zengine ne mutlu!

O’nun gibi kanaati prensip haline getiren fakire ne mutlu!

O’nun iffetini örnek alan gence ne mutlu!

O’nun çocuklara ve tüm insanlara merhametini örnek alan babaya ne mutlu!

Ne mutlu, hayatının rotasını her şeyde en güzel örneği teşkil eden, ümmeti olmakla şeref kazandığımız Efendimiz(sav)’e göre çizenlere.

Allah’ım; Efendimiz Muhammed’e (sav), O’nun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda, her nefes alacak zamanda Sana malum olan varlıklar sayısınca salât et ve ‘’Kardeşlerim!’’ diye hitap ettiği biz ümmetine de bugünlerin idrakini nasip eyle.

Ramazan ayında buluşmak ümidiyle hoşça bakın zatınıza.