Aydınlatmada Tasarruf

Aydınlatmada tasarruf konusunda lamba değişimi ve diğer tasarruf tedbirleri dışında ışıkların konumlandırılmasıda etklidir.Çok fazla ışık veren bir aydınlatma odanın sığ bir köşesine yerleştirilirse odanın aydınlatması verimli sağlanamamış olur.
Samsun Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), tarafından hazırlanan ve evlerde enerji tasarrufunun nasıl sağlanacağı yolundaki önerilerin yer aldığı broşürde evlerdeki yanlış kullanımlar ve dikkatsizlik sonucu oluşan enerji israflarının hem aile bütçesi, hem de ülke ekonomisi açısından önemli olduğu vurgulanıp, alınacak basit önlemlerle evlerde enerji tasarrufu sağlanabileceği kaydediliyor.

Aydınlanma düzeni odanın genişliğini, dekorasyonunu, en önemlisi mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen çok önemli bir detaydır. Doğru bir aydınlatmayla evinizde veya ofisinizde daha keyifli ve daha verimli saatler geçirebilirsiniz. Işığın yoğunluğunu odanızın büyüklüğüne göre belirleyin.Eğer odanız büyükse daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. Aydınlatmada odanızın tavan yüksekliği ve büyüklüğü önemlidir.
Planlı aydınlatma için…
• Öncelikle odanın planını çizin
• Şömine pencere gibi taşınamayan eşyaların ışığını en son belirleyin.
• Uzanmak, kitap okumak için kullandığınız büyük koltuğunuz varsa, önce koltuğu yerleştirin sonra ışık durumunu ayarlayın. gelmesini sağlayın.
• Genellikle yüzümüz televizyona doğru otururuz ya da sohbet için başka koltuğun karşısına. Bu durumda ışığın gözünüzü kamaştırmayacak şekilde olmasına dikkat edin.
• Tablo, heykel gibi odada daha göze çarpar hale getirmek istediğiniz bir obje varsa, onu aydınlatmadan önce bulunduğu alandan alın ve ışığı boş alana verip deneyin.

-İlk izlenim her zaman çok önemli olmuştur. Hol evinizin giriş yeri olduğundan ilk izlenimi veren yerdir. Girişte genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni istenilen etki ve sıcaklığı sağlayacaktır.
Eğer merdivenleriniz var ise aydınlatma daha da önem kazanır. Basamakların seçilmesi için aydınlık olması önemlidir. Spot aydınlatmasından kesinlikle kaçınmak gerekir. Çünkü spot aydınlatmalarında gölge oluşması mümkündür. Basamakların seçilmesi için buralarda direk aydınlatma ile yine enerji tasarruflu ampullerin kullanılması tavsiye edilir.
Koridorlarımızda ışıkları sürekli açıp kapamak yerine uzun süre aydınlatma kullanarak sürekli açık bırakarak aydınlatma sağlamalıyız. Bu nedenle enerji tasarruflu ürünler tercih edilmelidir. Işığı sürekli açık bırakmak isteyenler için ise enerji tasarruflu ampullerin yanı sıra ikisi bir arada LED ışık etkili ampuller ile sadece 1 watt harcayarak koridorunuzda sürekli aydınlık ve güvenlik sağlamış olursunuz. Özellikle çocuklarınız için de güvenli olduklarından rahat edersiniz.

-Salon aydınlatmasında ise, her şeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması gerekir. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve yerel olarak aydınlatın. Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı ve ya ayaklı lambaları ve yerel aydınlatma yapan abajurları salonda kullanmak idealdir.
-Oturma odaları için;yukarı bakan avizeler ışığı tavana doğru yönlendirir. Böylelikle keskin hatların yok olduğu, dolaylı bir aydınlatma yaratılır. Az sayıda duvar ampulü ya da ışığı aşağı veren bir avize ise, odadaki detayları görünür kılar. Oturma odasında birden fazla aydınlatma noktasının olması, çay içmek için uğrayan arkadaşlarınız ile sohbet ederken, sizin işinize odaklanabilmenizi sağlayacaktır.
Alçak lambaderler ve sarkıtlar ışığı aşağı doğru verir ve yüksek tavanınızı daha alçak gösterir. Tavandan spot aydınlatma ise dar olan odanızı dikey ve yüzey olarak vurgulayarak daha geniş görünmesini sağlar. Oturma odaları genellikle televizyon seyretmek, kitap okumak, rahatlamak, müzik dinlemek ve eğlenmek için kullanılır. Bu yüzden odada içinde bulunduğunuz ruh durumuna göre ışık kom- binasyonu yaratabileceğiniz mobil aydınlatmalar kullanabilirsiniz.
-Çalışma odası ışıklandırmasında ise; ışığın önden gelmesine dikkat edin. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur.Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüz ışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odası aydınlatmasıdır.
Mevcut ampulleri dikkatlice yerleştirerek ya da ışığı yukarı yansıtan avizeler kullanarak, çalışmak veya kitap okumak için canlandırıcı, zindeleştirici bir atmosfer yaratılabilir. Bu amaçla kripton ve halojen ampullerimizden de yararlanabilirsiniz.
Işığın önden gelmesine dikkat edin. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur. El gölgesini de dikkate alıp çalışma alanına düşmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüz ışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odası aydınlatmasıdır. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranında yansıma yapması görsel performansı etkiler. Enerji tasarruflu lambalar ile aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam gölgesiz aydınlatma sağlanmalıdır.
-Yatak odamızın aydınlatmasında ise okuma ışığı olarak başucu aydınlatması yapabilirsiniz. Bu ışığın açma kapama düğmeleri hem kapının yanında hem de başucunuzda olmalıdır. Giyinme üniteleriniz yatak odanızda ise dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda vardır. Günün sonundaki enerji seviyenizi düşürmek için yatağınızın etrafında yumuşak ışık katmanları tasarlayın. Dikkatlice dağıtılmış yumuşak, sıcak küçük ışık havuzları, sizi yatağa davet edecek şekilde ışığı düşük seviyede tutacaktır
Dolap içi aydınlatmalarda ısı yaymadığı için floresan tercih edebilirsiniz. Kıyafetleri bozmaz. Bu anlayış kütüphane aydınlatması için de geçerlidir.
-Yemek odasında tercih edilebilecek aydınlatma, masada yemek yiyenlerin gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan 1 metre yükseklikte olacak şekilde kullanılabilir. Tavana gömülü spotlardan uzak durmalısınız.

Cam kapakları olan dolaplar, aydınlatma ile güzel bir görünüm kazanır. Dolap içlerine yerleştirilen halojen reflektör ampuller, dolaptaki eşyaları aydınlatacak, odaya derinlik ve tarz kazandıracaktır.
– Mutfaklarda aydınlatmada ise;Mutfağınızın şekli ya da boyutları ne olursa olsun ışık her zaman çalıştığınız alanın arkasından ya da yanından gelmeli. Mutfaklarda sık rastlanan merkezi sarkıt aydınlatma sürekli kendi gölgenizde iş yapmanıza ve bundan kaynaklanan baş ağrılarına neden olur.

Yeni ev yaptırıyor ve hazır mutfak almayı planlıyorsanız spot aydınlatmaları tercih edin. Dolap içine yerleştirilen spotların kapak açıldığında yanan, kapandığında sönen sistemde yaptırırsanız elektrikten de tasarruf etmiş olursunuz.
Ayrıca mutfakta aydınlatma, tezgâh üstlerinin iyi aydınlatılması gerekir. Bunun için dolapların altında gizli ışık bantları kullanabilirsiniz. Böylece hem gizli, hem de yerel farklı ışık kaynaklarınız olacaktır. Ayrıca çalışan kişinin gölgesi tezgâha düşmez.Doğrama, pişirme ve yıkama ünitelerinin iyi aydınlatılıyor olmasına dikkat edin.
Doğru aydınlatma düzeni ile huzurlu bir ortam yaratmak mümkündür. Ev içi aydınlatmasında en önemli ışık kaynağı güneştir. Ancak güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda ev içi aydınlatmada Göz sağlığı ve ekonomik ışık kullanımı açısından saydığımız ayrıntılara dikkat etmek fayda getirecektir.

http://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/9307-iyi-aydinlatma-saglamak-icin-nelere-dikkat.html
www.koctas.com.tr
http://elektroteknoloji.com/Elektrik_Elektronik/Teknik_Yazilar/Evimizi_Aydinlatmada_Nelere_Dikkat_Etmeliyiz_En_iyi_Aydinlatma_Yontemleri.html
Büşra Yaz ÖKTEN