3 Yaşına Kadar Televizyon İzletmeyin

Uzmanlar, bebeğin konuşmaya rahat geçmesi için ebeveynlerin doğumdan itibaren tane tane ve yavaş bir şekilde konuşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı Zülfiye Çakır, bebeğin anlamsız sesler çıkarmaya başladığında, seslerin taklit edilmesinde yarar olduğunu söyledi.

Bebeğe ninniler, şarkılar, tekerlemeler söylenmesi gerektiğine dikkat çeken Çakır, “Kelimeler anlamlaşmaya başladığında kelimeleri net ve doğru bir şekilde söyleyerek ona model olun. Bebeksi konuşmalardan kaçının. Mutlaka çocuğunuza, oyun oynamasına ve konuşmasına uygun ortamlar oluşturun.” dedi.

Uzmanlar çocukların, yaşıtları ile vakit geçirip oynamasının ve sesli mesajlarını dinleyerek ona uygun cevaplar verilmesinin uygun olduğunu belirtti.

Çocuğunuzun işaretlerle gösterdiklerini, sözel olarak anlatmaya yönlendirilmesini tavsiye eden Çakır, “Konuşurken nesnelerle ilgili açıklayıcı bilgiler verin. Örneğin ’mavi arabayla oynayalım mı?’ şeklinde nesneyi betimleyici açıklamalar yapın.” dedi.

Bebeğiniz 3 Yaşına Girmeden Televizyon İzletmeyin
Ebeveynlerin, 3 yaşından küçük çocuklara televizyon izlettirmemeleri gerektiğini belirten Zülfiye Çakır, çocuklara bu dönem televizyon seyrettirilmemesi ve uzun süre televizyon karşısında durmasına izin verilmemesini istedi.

Bebekle resimli hikaye kitaplarına bakılmasını tavsiye eden Çakır, çocuğun anlattıklarına önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

TRT