Zamane Besinleri | Kadın ve Aile

Zamane Besinleri

Candy

Şehir hayatı, kadınların çalışma hayatına girmesi, artan nüfus, modern yaşantı, vs.insanların kendi yiyeceğini kendi hazırladığı dönemleri geride bıraktı. Tarladan market raflarına gelip oradanda evlerimizde kullanılıncaya kadar geçen sürede, bozulmadan saklanmayı kolaylaştırmak amacıyla, gıda üretiminde kullanılan katkı maddelerinin bilinçsizce kullanılması sonucu insan sağlığı tehlikeye girmiştir.

Bazı gıdalar veya gıda katkı maddeleri aşağıdaki bulgulardan birinin veya daha fazlasının oluşmasını tetikleyebilir:  Hiperaktivite Sendromu ,alerji ,astım, otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, enüresis (altına idrar kaçırma) ,davranış bozuklukları ,depresyon, duygu durum değişiklikleri ,kulak ağrıları, kronik orta kulak iltihabı ,göz problemleri ,mide-barsak problemleri, mide ağrısı ,baş ağrısı, migren ,cilt problemleri, egzema,  uyku problemleri ,tikler.

Katkıların elde edilmesinde, helal olmayan hayvan ve atıkları kullanılmaktadır. Müslümanların bu konuda dikkatli olması, özellikle et ve et ürünlerinde helal sertifikası olmayan gıdaları satın almamaya özen göstermesi gerekiyor.

En az gıda katkı maddesi içerenler tercih edilebilir. Aynı cins ürünlerin (mesela meyve suları) içerikleri incelenecek olursa katkı madde içeriklerinin farklı olduğu görülecektir. Bir çok ülkede tüketicinin katkı maddesi içermeyen (veya daha az içeren) gıdaları tercih etmesi üreticileri daha az katkı maddesi kullanmaya itmiştir. Hatta bazı ülkelerde özellikle hiç katkı maddesi içermeyen veya tartışmalı katkı maddelerini içermeyen gıdalar üreten firmalar kurulmuştur. Ülkemizde de zaman içerisinde katkı maddelerine karşı bir bilinç geliştirilebilirse bunun sonuçları üretici firmalara olumlu olarak yansıyacaktır

Şimdi özellikle şehirlerde yediklerimize içtiklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor: Bakıyorsunuz kağıtlı bir şeker veya çukulatanın içine likör konulmuş; lokantadaki biftek şarapla terbiye edilmiş; filanca pastaya falanca haram madde katılmış; tavuk eti murdar olmuş; balık kokmuş, et ithal, müddeti geçmiş; yağ hileli ve sağlığımıza şiddetle zararlı; eften püften batıdan gelme, bize yabancı, kolesterolü artıran, damar tıkayan, kalp hastalığı yapan, mideyi bozan vıcık vıcık züppe tatlılar, şaibeli kekler, yapış yapış kremalar, nallı kuzudan(!) ve işkembe parçalarından sucuklar, kokmuş martı yumurtasından pastalar, ucuz, hileli ve zararlı malzemeden yemekler; kepeği, vitamini, faydalı kısımları alınmış saman gibi ekmekler, bozuk makarnalar, gösterişli, abartmalı, kabartmalı, boyalı, ama değersiz ve tehlikeli yiyecekler, haram maddeli, uyuşturucu katkılı, alışkanlık yapıcı, kanser edici gazoz ve meşrubat, bağırsak delici, sarhoş edici, hatta öldürücü içkiler…(Panzehir Ekim  1995)

Şenay KAÇAR