Soğuk Hava Yüz Felcini Artırıyor | Kadın ve Aile

Soğuk Hava Yüz Felcini Artırıyor

Son günlerde etkili olan soğuk ve kar yağışlı havanın yüz felci riskini artırdığı bildirildi.

Yüz felcinin soğuk havalarda, yüz kaslarını kontrol eden sinirlerin hasarı sonucu görüldüğünü söyleyen uzmanlar, “Yüz felcinden yüzün sağ ya da sol yarısı etkilenerek göz kapanmaz ve ağız bir tarafa doğru çekilir. Beraberinde kulak arkasında ağrı, tat duyusunda azalma, gözde yaşarma, işitmede aşırı duyarlılık olabilir. Yüz felçlerin çoğu idiopatiktir, yani belirli bir sebep yoktur. Yüz felcinde en iyi tedavi, bütün hastalıklarda olduğu gibi, hastalıktan korunmaktır. Özellikle yüz ıslakken soğuğa maruz kalmak bu riski daha da artırabilir” görüşünü belirttiler.

Hamilelerin yüz felci riskini önlemek için daha fazla dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, yüzün atkıyla korunmasını ve sıcaktan soğuğa ani çıkışlar yapılmamasını önerdiler.

Uzman hekimler, felç olan yüzün sıcak tutulması gerektiğini hatırlatıyorlar.

Yine uzmanrlara göre, fizik tedavi kaslardaki spazmı çözmek, ağrıyı azaltmak ve kasları çalıştırmak açısından uygun bulunuyor.

Hastaya yüz kası egzersizleri, suyu pipetle içmek, sakız çiğnemek ve fasial tapping denilen yüze uyuşma oluncaya kadar parmak uçlarıyla hafifçe vurma da öneriliyor.

Yüz felci geçirenlerin çoğu ilk bir kaç ay içinde mükemmel denilebilecek şekilde iyileşirler ve başka tedavilere genellikle gerek kalmayabiliyor.

TRT