Mobil Uygulamalar Ve Hayatımızdaki Yeri

Bilindiği üzere bilgi, sahip olunan en kıymetli varlıktır. En önde gelenlerimiz  “Bilge” lerdir. Bilgiye hızlı ve kolay ulaşmak ise neredeyse bilgi kadar önemli bir hal almış durumdadır. Evde, ofiste, sokakta aklımıza gelebilecek her yerde bilgiye erişim için yeni bir dönem “Mobil devrimi” ile gerçekleştirmiştir.

Günümüz şartları teknolojinin gidiş hattına göre değişmektedir. Bundan 10 yıl öncesinde bilgiyi depolamak (arşivlemek) çok önemliyken, şimdilerde daha fazla bilgiye ve her yerden ulaşabilmek çok daha önemli hale gelmiştir. Günlük hayatta dışarı çıkacağımız zaman birçoğumuz mobil cihazlarımızdan hava durumuna, yol durumuna (büyük şehirlerde yaşayanlar özellikle trafik durumuna ve alternatif güzergâhlara) ,hatta gideceğimiz mekân hakkında bilgi edinebileceğimiz çeşitli uygulamalara göz atmaktayız. Toplu taşıma araçlarında kitap, gazete, dergi okuyan, sohbet eden kişiler mobil cihazları ile uğraşanlara göre daha az bir kesimi oluşturmaktadır. Mobil cihaz kullanım sürelerinde büyük payı sosyal medya uygulamaları ve oyunlar almaktadır.

Son dönemlerde mobil teknoloji aynı zamanda giyilebilir teknoloji olarak da kendisini göstermeye başlamıştır. Saat, gözlü , t-shirt, eldiven gibi nesneler giyilebilir teknolojinin somut örnekleridir.

Mobil uygulamaların yaygınlaşmasında en büyük faktör mobil uygulamaların hayatımızı oldukça kolaylaştırmasıdır.

Alışveriş, bankacılık vb. gibi işlemler büyük ölçekte donanım cihazları gerekmeksizin yapılabilmektedir.

Aynı şekilde sosyal ağlar bu cihazlar aracılığıyla etkin bir biçimde kullanılabilmektedir. Teknolojinin sürekli gelişmesi sonucunda, bant genişliği, veri kapasitesinin sınırlı olması, güvenlik ve coğrafi konum belirleme gibi sorunlarda ilerleme kaydedilmesiyle mobil uygulamalardan daha etkili ve daha az maliyetle fayda sağlanmaktadır. Örneğin; uçak biletini her an mobil cihazlar vasıtasıyla satın almak, acil durumlarda en yakın eczane, hastane vb. konum bilgilerine ulaşmak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlamaktadır.

Kurumlar bazında da mobil uygulamalar gittikçe daha çok tercih edilmektedir. Çünkü zaman ve mekândan bağımsız olarak bir şirket, verilerine güvenilir, rahat ve hızlı erişim sağlayabilmektedir. Özellikle teknoloji değişiminin hızlı olduğu günümüzde sosyal ağ ya da teknolojiyi yakından takip eden şirketlerin müşteri memnuniyeti açısından ayakta kalabilmeleri daha da sağlamlaşacaktır.

Mobil uygulama kullanma yaklaşımını yakalayamayan şirketlerin uzun vadede değer kaybedecekleri öngörülmektedir.

Bu bağlamda, mobil altyapısına sahip olmanın günümüz şartlarında rekabetçi bir güç elde edebilmek için zorunlu bir faktör olduğu görülmektedir.

Konuya farkındalığı daha da artırmak amaçlı 2009 yılından beri Mobil Dünya Kongreleri (Mobile World Congress) düzenlenmektedir.

Mobil alanında ürün tanıtımları uygulama geliştiricileri ve üreticiler müşteriler ile fuar ortamında buluşmakta ürünlerini ve çözümlerini tanıtmaktadırlar. Mobil uygulamalar üzerine çalışan dev firmalar, bu vesile ile ürettikleri teknolojileri sunma fırsatını bulmaktadırlar.

Mobil uygulama yazan firmalar için de bazı hatırlatmalarımız olacak. Başarılı bir mobil uygulamada olması gereken özellikleri saymadan geçemeyeceğiz:

 • Uygulama son derece basit olmalı ve temel faydayı kolaylıkla sunabilmeli,
 • Uygulama son kullanıcı tarafından fazla gayret göstermeksizin keşfedebilmeli,
 • Uygulamanın başarı kriterleri iyi belirlenmeli,
 • Uygulama tek başına bir strateji değil, stratejiyi destekleyen önemli bir kanal olmalı.

Uygulama bu sayılan özellikleri içerdiğinde çok fazla fayda sağlayacaktır. Kurumlar bazında mobil uygulamaların faydalarını da şöylece özetleyebiliriz:

 • Müşteri memnuniyetinde artış,
 • Daha etkili pazarlama,
 • Satış performansında artış,
 • Verimlilikte artış,
 • Sahadan hızlı bir biçimde veri toplama,
 • Maliyetlerde düşüş,
 • İş süreçlerinin optimizasyonu,
 • Marka görünürlüğünde artış,
 • Kalıcı, etkili, prestijlli ve ucuz tanıtım yapmak.

Bu faydalardan dolayı bir çok firma, mobil uygulama yaptırmanın ve bu uygulamaları akıllı telefon sistemlerine entegre edip müşterilerine sunmanın ne kadar önemli olduğunun farkındadır.

Ürünlerini pazarlayan şirketlerin, hedef kitleye istedikleri zamanda ve herhangi bir kısıtlama olmadan ulaşabilme şansı olmaktadır.

Mobil uygulamalar şirketlerin son kullanıcılarına ulaşmada en büyük kanal olarak hızla ilerlemektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; günümüzde bilgisayar ortamında yaptığımız tüm işlemleri mobil uygulamalar ile artık mobil cihazlardan anlık olarak yapabilmekteyiz. Yaşantımızı kolaylaştırmaları, eğlenceyi her an bize sunmaları ve neredeyse her türlü ihtiyacımızı karşılamaları, kurumlar için de en etkili pazarlama kanalı olmaları mobil uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yapmıştır.

Bu sayede en değerli varlığımız olan zamanı etkin kullanmamız sağlanmıştır.

KAYNAKÇA:

http://akarenet.com/blog/makaleler/17/mobil-uygulama-gelistirme-ve-mobil-uygulamanin-onemi.aspx

https://anahtar.sanayi.gov.tr/tr/news/mobil-uygulamalar-ve-verimlilik/642

http://technostory1.blogspot.com.tr/2016/05/uygulamalarn-hayatmzdaki-yeri.html

http://www.sosyalmedya.site/mobil-uygulamalarin-hayatimizdaki-yeri/