Kalp Krizi Belirtilerini Dikkate Alın! | Kadın ve Aile

Kalp Krizi Belirtilerini Dikkate Alın!

Uzmanlar, kalp krizi öncesinde bazı belirtiler baş gösterdiği ve bu belirtilerin yaşayanların en kısa sürede doktora başvurması gerektiğini vurguluyor.
Kardiyoloji Uzmanı Doktor Murat Özdemir, kalp krizi yaşının her geçen gün düştüğünü ve belirtileri gören herkesin kardiyoloji uzmanına başvurması gerektiğini söyledi.
Yaşanan krizlerin büyük çoğunluğunun ölümle sonuçlandığını dile getiren Özdemir, kalp krizinin önceden yaşanan belirtilerle anlaşılabileceğini bildirdi.

Dr. Murat Özdemir, şunları kaydetti:
“Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır. Nefes darlığı olur. Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir. Ülser lehine yanlış yorumlanabilir. Bu belirtilerle karşı karşıya kalanların hemen bir yere oturup dinlenmesi ve bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışması ya da çevreden yardım istemesi gerekir.”

TRT