Hac Bir Yolculuktur

ravza

“Gelimli gidimli dünya

Son ucu ölümlü dünya”

Böyle yazar Dede Korkut’un kitabında. Dünyaya gelmenin başlıbaşına bir yolculuk olduğunu çok güzel anlatan bir sözdür bu.

Yine Aşık Veysel’in bir türküsünde geçen: “İki kapılı bir handa, gidiyorum gündüz gece…” sözleri de bize aynı şeyleri fısıldar:

Bir yerden bir yere yolculuk yapıyoruz. Evet, yolcuyuz ama nereden nereye?..

Biz İnsanlar, unutkan varlıklarız ya, bazen yolcu olduğumuzu unutur, hanı sahipleniriz ya… Bizi yaratan Yüce Rabb, öyle güzel bir hatırlatma aracı vermiş ki elimize, bir kere o aracı kullanan mübtelası oluyor.

Bize yolcu olduğumuzu hatırlatacak, yolculuğu bize sevdirecek bu araç Hac’dır. Yolculuğu, yolculukla öğreten bir araç… Lakin kullanma kılavuzunaki talimatlara uymazsak, bu da ömrü kısa, gayesine ulaşamadan bozulan (belki de bize zarar sağlayan) bir araca dönüşür.

Böyle olmaması için de ilk önce bu yolculuğu diğerlerinden ayıran farkları bilmek gerek. En önemli fark, elbette Rabbimizin emri olmasıdır. Ve O’nun emri olduğuna göre O’nun istediği gibi yapılmasıdır.

Yola çıkarız. Bedenimiz Hac için yetersizdir. Malımız da gerekir. Ve en önemlisi ruhumuzdur aslında. Bu yolculuk, bir farkına varışın, kendinden geçişin ve sonunda kendini buluşun yolculuğudur. Nereden geldiğimiz ve nereye gittiğimiz prova edilir. Dünya denen hanın tarih boyu şahit olduğu yolculuklar gözden geçirilir.

Ve “ben” olmaktan “biz” olmaya doğrudur yolculuk.

Ve en önemlisi de bunların tamamında Rabbin çağrısına kulak vermek, “Buyur, Ey Allah’ım! Emrine amadeyim!” diyerek yolculuğun gayesini gönle kazımaktır.

Sözün özü; “Dünya sakini” olmaktan“ahiret yolcusu kul” olmaya doğru bir yolculuktur Hac.

Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de deyişiyle:

“Hacc’ı 5 yolculuğa ayırıyorum:

-İnsanın kendi iç dünyasına yolculuğu,

-İnsanın Ahirete yolculuğu,

-İnsanın iman kardeşlerine yolculuğu,

-İnsanın Hz. İbrahim ile başlayan İslam tarihine yolculuğu ve

-Kabe’nin Rabbi’ne yolculuğu…

Şimdi bu yolculukların hepsini biz gerçekleştiremezsek, o zaman Türkiye’den Suudi Arabistan’a yaptığımız bir yolculuğa dönüşüyor.”

Yolculuğumuzun gayesine ulaşması dileğiyle…

Zehra Akın