Emzirme ve Oruç | Kadın ve Aile

Emzirme ve Oruç

Screenshot_2014-07-26-05-53-54-1

Emziren anneler oruç tutabilir. Ancak annelerin oruç tutabilmek için zamanından önce ek gıdaya başlaması doğru değildir. Ancak 6 ayını dolduran zaten ek gıda alan bebeklerin annelerinin oruç tutması daha kolaydır. Bu anneler mutlaka sahura kalkmalı ve iftar ve sahur arasında bol miktarda sıvı almalıdır. Süt için önemli olan sıvı miktarıdır. Emziren ve oruç tutmak isteyen annelerin beslenmesi ve sıvı miktarı dengeli bir şekilde olmalıdır.

-Gebelik ve Oruç

Yapılan birçok bilimsel çalışmalar göstermiştir ki gebelik sırasında oruç tutulabilir. Ancak bazı şartların karşılanması gerekir. Çalışan gebeler, yaşı çok küçük olanlar,düşük kilolu olanlar,tansiyonu yüksek,mide rahatsızlığı ve şekeri olan hastaların oruç tutması doğru değildir.
Herhangi bir rahatsızlığı olmayan gebelerin oruç tutabilmesi için doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Yapılan kontrolde bebeğin gelişmesi geride olan,kilo alışı az olan bebeklerin anneleri oruç tutamaz.

Oruç için ideal dönem 2. trimester dediğimiz ikinci üç aylık dönemdir. Bu da 4-5-6. aylara karşılık gelir. Özellikle ilk 3 ay ve son aylar gebenin oruç için sıkıntı duyabileceği aylardır. Bazı gebelerin vücut direnci düşüktür,gebeliği zor geçiriyordur. Bunların oruç tutması doğru değildir.

Oruç tutan gebelerin beslenmesi iftar, iftardan 1.5-2 saat sonra, sahur yemeği şeklinde yayılmalıdır Besinler bir anda değil,iftar ve sahur arasına yayarak tüketilmelidir. Sahura mutlaka kalkılmalı,ara öğünler yapılmalıdır.

Meyve,sebze,et,süt ve tahılları düzenli bir şekilde almalıdır. İftardan sonra kullanılması gereken ilaçlar içilebilir.

Ara öğünde meyve kuruyemiş yoğurt yenilebilir. Günlük alınması gereken yiyecekler gece alınmalıdır. Gündüzde istirahat ile geçirmeli,sıvı kaybedecek hareketlerden,güneşten kaçınılmalıdır. İftardan sonra hafif yürüyüş şeklinde egzersiz yapılabilir. Ama tok karınla egzersiz yapılmamalıdır. Ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

Oruç tutuyorum diye aşırı yenilmemelidir. Mideyi tıka basa doldurmak reflüyü arttırır. Fazla yağlı,tuzlu,şekerli yiyeceklerden, kızartmalardan ve gazlı içiceklerden kaçınılmalıdır. Tatlılardan sütlü tatlılar tercih edilmeli. Aşırı kahve ve demli çay içilmemelidir. Ekmek olarak kepekli ekmek tercih edilmelidir. İftarda birden bire yememelidir, aslında tüm insanlar buna dikkat etmelidir.