Editörden

Havalar yavaş yavaş ısınıyor, rüzgâr daha yumuşak ve ılık esiyor. Göçmen kuşlar da bu durumda, tekrar dönüş yolculuğuna çıkıyor. Kış uykusundan uyanan hayvanlar, çiçek açan ağaçlar, yeşilin her tonunun yakalandığı yapraklar, bize yine tazeleniyoruz diyor. Doğada gözlenen canlanma insan ruhunda da bir takım güzelliklerin uyanışına kıvılcım çakıyor olacaktır. Tam da burada Âşık Yunus’un “sarı çiçeği” aklıma geldi. Baktığı her şeyde Allah’ın varlığını gören, çiçeklere sorular sorup verdiği cevapları duyabilen gerçek mutluluk yolunun yolcusu.

Bir düşünüre göre en yüksek iyi, mutluluk olup “Mutluluğu elde etmenin yolu da erdemdir. Erdem sadece bireyin değil toplumun da amacı olmalıdır…” derken bir başka düşünüre göre mutluluk itminandır. Ruhun erdeme uyan faaliyeti demektir… Mutluluk kavramını düşünürlerin ifadelerinden hareketle bültenimizde bulacak, Yunus Emre’de Barış ve Mutluluk diyecek, Kınalızâde’nin mutluluğa bakışını sizlerle paylaşacağız.

İnsanı bir duygudan başka bir duyguya koşturan, içimizi kıpır kıpır yapan, kim bilir ne kadar değişime gebe bu mevsimi birçok yönüyle psikoloğumuzun kaleminden istifadenize sunacağız. Bu mevsimsel geçiş sürecini rahat geçirebilmek için tavsiyeler de aynı sayıda sizleri bekliyor olacak.

Tam da bu mevsimde her yer çiçek olmuşken, Hz. İbrahim’e ateşi güle dönüştüren hâl de hatırlanmalı herhalde. Zira Yunus, aşk sayesinde Hak yolunu bulduğunu; bu aşktan mahrum olan gönüllerin viraneye benzediğini, Nemrut’un ateşini Hz. İbrahim için gül bahçesine dönüştürenin de bu aşk olduğunu ifade eder. Daha nice güzel ifadeleri “Yunus Emre’de Barış ve Mutluluk” başlıklı yazımızda bulacaksınız.

İç huzuru yakalayabilmek üzerine psikolojik ve manevi yaklaşımları ele aldığımız gibi çocuk ve mutluluk diyecek, doğanın yenilenmesi, hobiler ve Müslümanın mutluluk algısı gibi daha birçok konuyu sizlerle paylaşacağız.

Gönüllerimizin maneviyat yağmurlarıyla iliklerine kadar ıslanırcasına nasiplenmesi, insanların yaratılış gayesini hatırlayarak birbirlerine kenetlenmesi gerçek olsun; o gerçek huzurun yakalanmasına vesile olsun.

Sevgiyle kalın.