Editörden | Kadın ve Aile

Editörden

EDİTÖRDEN

İyiliklerle dolu güzel bir dünyada yaşamayı kim istemez?

Her daim iyilik üzere yaşama gayretinde olanlar muhabbetullah yolunda mesafe kat edenlerdir desek, isabet olur kanımca. Nefislerini terbiye ederek güzel ahlâk sıfatları üzerlerinde tecelli olunan bu güzel insanlar, Kur’an ve sünnet ışığında başkalarının da hayırdan nasiplenmesinde tesirli olurlar. Belki de gerçek âşıklardır onlar. Onlardaki bizi çeken şey de, burada gizlidir belki, kim bilir! Hafız bestekâr Bekir Sıtkı Sezgin’in şu sözünü burada paylaşmak isterim: “Âşığın sesi âlem-i ervahtan haber verir.”

 

Erdem sahibi kişiliklerin, bulundukları toplumda sadece iyi olma, ahlâki bir hayat sürme değil kötülükleri iyiliğe dönüştürme gayreti de iyiliklerin çoğalmasına vesiledir. Aksi halde yani kötülükler karşısında suskunluk, iyiyi kötüye dönüştürmüş olmaz mı?

 

Abdülhakim Arvasi, “ İyilik ticaret değildir. Allah-u Teâla için yapılır ve unutulur.” derken

Cemil Meriç de benzer şekilde iyilikten karşılık beklemenin tefecilik olduğunu söyler. İşte istikamet üzere ilerlerken örnek alacağımız, her daim kendilerinden istifade edeceğimiz şahsiyetler, seçeceğimiz yol arkadaşlarımız çok önemli.

 

İmam Gazali İhyâ’sında: “Rahmetin sebebi iyi işlerdir. İyi işlerin sebebi de onlara heves etmektir. Onlara heves etmenin âmili de sâlihleri iyi hâlleri ile anmak ve hatırlamaktır.” der. Siz de bu bültenimizde, bahsettiğimiz iyilik sahibi, güzel insanlardan merhum M. Zahid Kotku(rha) ve merhum M. Es’ad Coşan (rha) ile buluşacaksınız. Hep beraber rahmet, muhabbet ve sevgiyle yâd edeceğiz, hâlâ tüm insanlığa iki cihanda da mutluluğun reçetelerini yazmış olanları. Dikkatinizi çekecek, heyecanla okumayı arzu edeceğiniz röportajlarımız ve yazılarımızla Allah’ın güzel aylarından bir Safer ayında ağızlarınıza bal damlatacağız inşallah.  Mevlânâ’ya göre kişi, kaskatı bir taş veya mermer parçası da olsa, bir gönül sahibine eriştiğinde cevher hâline geldiğini hatırlatarak Müslüman, hayatı sanat hâline getiren insandır diyen akademisyen kaleminden “ Salihlerle birlikte olmak” başlıklı yazıyı, aynı konuyla ve arkadaş seçimi ile ilgili psikolojik bakış açısını sizlerle paylaşıp duygusal zekâlı aileler için sosyal çevrenin önemine değineceğiz. Yine aynı konuyu mesneviden örneklerle derleyerek istifadenize sunacağız.

 

İyilikler ve iyilik sahibi şahsiyetlere ki başta Efendimiz (sav)’e olmak üzere muhabbetimiz sermayemiz olsun inşallah.

 

Ey Rabbimiz sevdiklerini sevdir. Sevmediklerini nefsimize hoş gösterme! Nimetini sâlih kullarına vâd ettiklerinle tamamla. Bizleri kendi sevginle nasiplendir ve sevgisi bizi Sana ulaştıracakların sevgisiyle gönüllerimizi her daim huzurlu kıl.