Editörden

– Allah mesut eylesin.

– İki cihan saadeti dileriz, mutluluğunuz daim olsun.

– Bir yastıkta kocayın.

…. gibi dua cümleleriyle evlilik müessesesine ilk adımı atmış, cennet vesilesi olabilecek bir yola girmiş oluyoruz. Bu yolda sevgisiz yürünmez. Evliliği bir binaya benzetirsek ki “evimiz” oluyor ya artık işte o evi ayakta tutan evin harcıdır sevgi. Her şeyin başı olduğu gibi evlilikte de iksir gibidir, ilaç gibidir sevgi.

“Sevgiyle acılar, tatlılaşır; bakırlar altına dönüşür.

Muhabbetle tortular, berraklaşır; dertler, şifa verir.

Muhabbetle ölü, canlandırılır. Sevgiyle padişah, köle yapılır.”

sözleriyle, Hz. Mevlana’da sevgiyle, sorunların ortadan kalkacağını ifade eder.

Girişten de anlaşıldığı üzere Allah’ın hayırlı aylarından birinde daha yani Safer Ayı’nda “Evliliğin Temelleri” konusu ile sizlerleyiz. Yine bu ayda merhum Hoca Efendilerimizi rahmet ve minnetle anacak, sayfalarımızda dolanırken huzur ikliminde olmanızı sağlamak için cümlelerimiz fırsat kollayacak.

Dünyanın bir imtihan yeri olduğu bilinciyle her şeyin, varlığının da yokluğunun da imtihan oluşu hepimizin malumudur. -Her ne kadar yaşarken bunu bazen unutsak da.- Evlenip yuva kurmak ve ya kuramamak da bizler için birer imtihan olsa gerek. Rabbimiz her şeyi eşsiz bir ahenk üzere yaratmışken insanların ahengi de ilahi kudret ile gönüllerin birbirine meyletmesiyle muhabbet, neşe ve huzur dolan yuvalarda kuruluyor desek doğru olur herhalde.

Karşılıklı anlayışı ve birbirini dinleyebilme bu müessesenin ayakta durması için önemli hem de çok önemli. Herkesin kendi yumağını saracağı bu uzun yolculukta sıkıntılar, zorluklar olmayacak mı? Olacak. Dedik ya imtihan. Sevdiklerimiz için, en sevilmesi gerekenin sevgisini kazanmak için bu dünya hayatındaki her sıkıntıyı da fırsata dönüştürmeyi bileceğiz inşallah. Kolay diyemem asla. Ama duacıyız hepiniz için. Şu ayeti de unutmayalım:

“Bilin ki, mallarınız ve çocuklarınız (size hem emanet hem de sizi günaha sürüklemek bakımından) bir fitne (bir imtihan)dır. Ama (bunlarda İslâmi ölçü ve görevlere uyulursa)büyük mükâfatın Allah katında olduğunu da bilin.” (Enfal/28)

Safer Ayı’nın, cahiliye dönemlerinde uğursuz sayılıp, belaların ve musibetlerin yaşanacağı düşüncesinin günümüzde de kabul görüyor olması acı bir durum. Bu güzel ayda paylaşacağımız yazılarımızdan biri de “Bela ağızdan çıkan söze bağlıdır” başlığı ile hem bu duruma vurgu yapacak hem de evliliğe bu açıdan yaklaşacak. Allah-u Teâlâ’nın eşler arasına sevgi ve merhamet koymasının O’nun kudretinin delillerinden olduğunu Rum Sûresi 21. Ayet-i kerimesinin tefsirinde göreceğiz. Her konuda en güzel örneğimiz Efendimiz (sav)’in aile hayatına bakacak, çocukluktan evliliğe hazırlık terbiyesinin nasıl verileceğine dair paylaşımlarda bulunacağız. Kur’an ve sünnette evliliğe, evliliğe zarar veren duygu ve davranışlara bakacak aşkın fizyolojisi diyeceğiz. Ve diğer başlıklarımızla sizleri bültenimizle başbaşa bırakıyorum.

Yuvalarınız huzur bulduğunuz, gerçek huzuru yakalamaya da vesile ebedi saadet kaynağınız olsun. Hoşça bakın birbirinize…