Editörden

– Yavrularım neredesiniz? Zeyneeep kızım, Salih, Eren ses verin!

– Baba, baba. Burası çok karanlık korkuyorum. Kımıldayamıyorum baba!

– Zeynebim abilerin yanında mı? Cevap ver.

– Salih abimin ellerini tutuyorum ama o konuşmuyor? Hiçbir şey göremiyorum baba.

– Allahım! Güç ver bana, güç ver bana. Ereeen, Saliiih!

Bu tabloda son durum neydi bilmiyoruz ama hiç şüphesiz savaş ve deprem, sel, yangın gibi afetlerle karşılaşmak her an için mümkün.

Niçin böyle bir giriş yaptık derseniz, sizler için seçtiğimiz konunun “Sivil Savunma” olduğunu belirtmem yeterli olacaktır. Neden Sivil Savunma? derseniz şöyle ifade etmeliyim: Yüce Dinimiz insanlığın bu dünyadaki huzur ve refahının da ebedi saadetinin de beş şeye bağlı olduğunu söyler. Dinin, canın, aklın, neslin ve malın korunması olarak belirtilen bu esasların önemine binaen ayın konusu olarak belirledik. Her birimiz birer sivil savunma uzmanı olalım istedik.

Gerekli olan tüm sosyal, ekonomik, kültürel, dinî, askerî tedbirler alınmış ve sivil halk da gerekli eğitimleri almış olmalı ki olası afet durumlarında müdahale edebilecek konumda olunsun, zarar en aza indirgenmiş olsun.

Sivil savunma deyince aklımıza neler gelmeli, tarihi süreç nasıl gelişti, o afet durumlarında nasıl davranılmalı, öncesinde ne gibi hazırlıklar yapılmış olmalı sorularının cevabını bu bültenimizde bulacaksınız.

“İyi, birçok dalgalı radyo ve diğer haberleşme araçlarına sahip olunmalı, yakınlar ve dostlarla ilgi ve irtibat sistemi kurulmalı. Mahallin sivil savunma ve barınma yerleri öğrenilmeli, yoksa münasip mahaller seçilmeli ve hazırlanmalı.” gibi sivil savunma ile ilgili hayati önem taşıyan bilgilere de ulaşacaksınız. Biz sivillere düşen sorumluluklar, ülke bazında Sivil Savunma Genel Müdürlükleri tarafından yürütülen hizmetler ve özel kurum ve kuruluşlarla desteklenen gayretler hakkı verilerek yapıldığında, olumlu sonuçlarla olumsuzluklar azaltılmış olacaktır kesinlikle.

Bu afet durumları ile karşılaştığımızda panik, şok ve travmalar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiği ve bu davranışlar hakkındaki bilgiye, acil durumlardaki haberleşme planına, trafik ve ev kazalarına yönelik alınacak tedbirler ve tavsiyeler de istifadenize sunulmuştur.

Akademisyen gözüyle toplumsal moral değerlerinin korunması başlığını çocuklar için sivil savunma eğitimleri ve afetlere kader gözüyle nasıl bakmalıyız gibi başlıkları da uzmanından sizlerle paylaşmış olacağız.

Savaş ve afet durumlarında Peygamberimizin tavsiye ve dualarını da bültenimizde bulacak Kur’an’i bir yaklaşım ile olaylara bakabileceğiz.

Allah (celle celâlüh) bizleri ve tüm ümmet-i Muhammed’i her türlü afet ve felaketlerden korusun; dünyada ve ahirette saadet ve selamette kılsın; düşmanlara fırsat vermesin; Müslümanları galip ve muzaffer eylesin!

Âkibet hayr olsun.