Editörden

Sonu cehennemden kurtuluş olan rahmet ve mağfiret ayını “Elveda ey şehr-i Ramazan” hüznü ile uğurladık. Bu hüzün, gerçek anlamda olmasa da yerini bayram sevincine bıraktı. Enes b. Malik in; günahsız geçirilen her günün bayram olması ifadesi ne güzel bir tespittir. Zira bu durumda yılda iki kez olan bayram birçok zaman kutlanacaktır gönüllerde, hem de çok haklı bir kutlama. Oysa etrafımız, sınır tanımayan nefisler, iyiden, doğrudan, güzelliklerden uzaklaştırmaya çalışan çeldiricilerle dolu iken gerçek bayramlara ulaşmak mücadeleyi gerektirecektir. Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimseye ne mutlu; zira sınır tanımadan yaşayan nefisler için dahi tevbe ile sınırsız merhamet kapıları her zaman açık olacaktır.

Bayramlar dua ile zinetlendirilmelidir. Zira Allah ile olan irtibatımız dua ile kesintisiz sürdürülebilir. Hele ki yapılan duaların geri çevrilmeyeceği ifade edilen beş geceden biri olan Ramazan bayramı gecesi kurulan o iletişim çok daha anlamlı olacak, huşu ile Rabbe yönelme fırsatı yakalamış olacağız.

Ramazandan sonraki halimiz ve tatil anlayışımızı konu alan bu bültende, geçmişin muhasebesi, değerlendirilmesi yeni hedeflerin konması için bir fırsat oluşunu değerlendirecek, Ramazanda yardımlaşma ve merhamet diyecek, Avrupa’da Ramazan ve bayramların nasıl geçtiğine bazı örneklerle bakacağız. Sıla-i rahimin bayramlar ve tatiller açısından değerlendirilmesini ele alacak, İnşirâh S. 7. Ayet-i kerimesinin tefsirini de sizlerle paylaşacağız. Yaz tatil dönemi çocuklar için nasıl değerlendirilebilir, bayram tatilleri nasıl olmalıdır? diyenler için paylaşımlarımız olacak. Ve diğer yazılarımızla yeni sayımızdan istifadenizi dileriz.

İçinde bulunduğumuz Şevval ayında, kazanılmış güzel hasletlerin, maneviyat coşkusunun devamını sağlamak ne kadar mümkündür bilemem ama bu hâlin devamının maneviyat ikliminin devamını sağlayacağı kesindir.

Dileriz ki bu bayram, ayrılıklardan uzak, toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarıldığımız ve Allah’ın üzerimizdeki nimetlerini hatırladığımız bir bayram olur.

Dileriz ki bu bayram, Allah yolunda birbirine kurşunla kenetlenip kaynaşmış bir yapı gibi saf haline geldiğimiz bir bayram olur.

Bu arada bayram ile birleşen tatilde sevdiklerinin yolunu gözleyenleri sıla-i rahim niyetiyle yapılacak ziyaretler, sevgi ve merhamete muhtaç kimsesiz, yetim ve muhtaçlara tattırılacak bayram sevinci tatilimizi de anlamlı kılacaktır.

Can bula cananını, bayram o bayram ola,
Kul bula sultanını, bayram o bayram ola,
Hüzn-ü keder def ola, dilde hicap ref ola,
Cümle günah af ola, bayram o bayram ola.